Dátum: 18. februára 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Viete, kde v Bratislave sa nachádzali Ferdinandove kúpele?

Nachádzali sa na jednom z najvyhľadávanejších miest na oddych či šport v Bratislave. Na Železnej studničke. Prečítajte si viac z ich histórie aj to, prečo zanikli.

Kúpele vďaka minerálnemu prameňu

Za vznikom Ferdinandových kúpeľov stojí objavenie železitej minerálnej vody, ktorú objavili začiatkom 19. storočia. Vyvierajúca voda dlho odtekala bez nejakého využitia ale v roku 1826 už bolo rozhodnuté, ako tento objav využiť. Bol schválený zámer podnikateľa Jozefa Bergamenyho, ktorý začal s výstavbou kúpeľného domu. Kúpele dostali meno po vtedy panujúcom kráľovi Ferdinandovi V a boli slávnostne otvorené 7. júna 1830.

Kúpele boli v prevádzke do roku 1844, kedy boli prebudované na hotel. Okrem ubytovania sa v jeho reštaurácii usporadúvali napríklad plesy alebo iné spoločenské podujatia. V tejto lokalite však hotel nebol to jediné, čo sem ľudí lákalo. Bola to tiež príroda, ktorá bola ako stvorená na prechádzky či člnkovanie a rybárčenie na jazerách.

Nakoľko v okolí prebiehala rozsiahla stavebná činnosť a na potoku Vydrica rôzne úpravy, boli narušené spodné vody a liečivé pramene napokon zanikli. Samotná budova pôvodných kúpeľov chátrala a v roku 1970 bola zbúraná.

c

Aj po tom, ako bola budova kúpeľov zbúraná, táto oblasť ostala aj naďalej vyhľadávanou na oddych a trávenie voľného času. Svedčí o tom aj fakt, že takmer vždy je tam plné parkovisko a za každého počasia tam stretnete veľa ľudí. Prešla čiastočnou revitalizáciou, pribudli cyklotrasy, detské ihriská, bufety či dokonca ohniská na prenájom. Na popularite jej určite pridala aj lanovková sedačka, ktorá návštevníkov vyvezie až na Kolibu.

Do budúcna sú plány túto lokalitu aj naďalej zveľaďovať. Aj preto sa už začalo s výstavbou zmenšenej verzie pôvodnej verzie kúpeľov a priľahlého „Labutieho pavilónu“. Železná studnička sa tak pre návštevníkov stane ešte atraktívnejšou.

Pridaj komentár