Dátum: 4. septembra 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Presmerovanie tranzitnej dopravy z nábrežia nie je podľa primátora autonómne rozhodnutie mesta

Zníženie počtu jazdných pruhov a vybudovanie cyklopruhov na Vajanského nábreží nie je podľa primátora Bratislavy Matúša Valla len autonómnym rozhodnutím súčasného vedenia mesta.

„Je to pokračovanie dialógu a úsilia, ktoré sa začalo dávno pred nami,“ vysvetľuje primátor na sociálnej sieti a reaguje tým na kritiku zmeny dopravného riešenia zo strany verejnosti.

Podľa Valla je prirodzené mať obavu z toho, ako zníženie počtu jazdných pruhov ovplyvní dopravu v tejto časti mesta. „Ja sám mám z toho veľkú trému, ktorá vyplýva z toho, ako si obyvatelia Bratislavy s touto zmenou poradia,“ napísal a dodal, že nemá však obavu z toho, či je to pre hlavné mesto dobrý krok. „Nadväzujeme ním na diskusiu, ktorá tu prebieha už veľmi dlho a na ktorej sa zúčastnili aj mnohí z vás,“ doplnil.

„Najťažšie zo všetkého je meniť návyky ľudí. Tie často bývajú jednou z mála istôt v tejto turbulentnej dobe. Ale Bratislava sa musí meniť,“ poznamenal primátor s tým, že mesto a jeho obyvatelia majú na to, aby dokázali postupne naprávať chyby z minulosti a urobili všetko pre to, aby sa neopakovali.

Začiatkom augusta začali s prácami na Rázusovom a Vajanského nábreží, ktoré výrazne zmenia organizáciu dopravy v časti nábrežia. Najvýraznejšou zmenou bude vybudovanie oddelených cyklopruhov a zrušenie jedného jazdného pruhu pre vozidlá medzi Mostom SNP a Šafárikovým námestím v každom smere. „Nové cyklopruhy vznikajú na časti nábrežia, kde bezpečná cykloinfraštruktúra doteraz úplne chýbala a zároveň spoja viaceré už existujúce cyklotrasy,“ vysvetlil magistrát.

Pre vozidlá zostane po novom v tomto úseku jeden jazdný pruh v každom smere. Zrušené budú ľavé odbočenia cez električkovú koľaj na Kúpeľnú a Fajnorovo nábrežie, nakoľko tieto odbočovania spôsobovali zdržania pre ostatné vozidlá. V úseku na Dostojevského rade medzi Landererovou a Šafárikovým námestím sa zároveň mení značenie jazdných pruhov a pribudne tu zmiešaný bus-cyklo pruh. Mesto odporúča tranzitujúcim vodičom, aby pre dopravu využili obchvat cez Einsteinovu ulici na petržalskej strane Dunaja.


Pridaj komentár