Dátum: 29. júla 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
POZOR: Od augusta sa sprísňujú tresty za prekročenú rýchlosť a telefonovanie za volantom

Cieľom novely zákona o cestnej premávke je podľa rezortu vnútra posilniť bezpečnosť na cestách.

Od 1. augusta musia vodiči počítať s prísnejšími trestami za prekročenie povolenej rýchlosti alebo telefonovanie za volantom. Ako totiž pripomína Ministerstvo vnútra SR, účinnosť nadobúda novela zákona o cestnej premávke, ktorej cieľom je podľa rezortu posilniť bezpečnosť na cestách.

V prípade prekročenia povolenej rýchlosti ostávajú zachované aktuálne výšky ukladaných najprísnejších pokút, teda v blokovom konaní od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní od 500 do 1 000 eur. Ak však vodič tretíkrát a viackrát prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov, konkrétne v obci o 50 kilometrov za hodinu a viac a mimo obce o 60 kilometrov za hodinu a viac, bude možné mu uložiť aj zákaz šoférovať.

V prípade telefonovania za volantom bez vybavenia „hands free“ sa horné hranice pokút v blokovom konaní zvýšia zo 100 na 150 eur a v riadnom správnom konaní z 200 na 300 eur. Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz šoférovať a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. „Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste, ako aj seba,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Ministerstvo v tejto súvislosti uvádza, že za obdobie prvých piatich mesiacov roka 2022 zistili policajti dopravnej polície v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky takmer 155-tisíc porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré vybavili na mieste v blokovom konaní alebo postúpili na správne konanie. Za rok 2021 zaznamenali spolu viac ako 332-tisíc porušení pravidiel.

Pridaj komentár