Dátum: 11. marca 2022 Autor: SITA Komentáre: 1
POZOR! Od 26. marca veľké zmeny v mestskej hromadnej doprave

DPB rozšíri obsluhu do rekreačných lokalít, mení odchody liniek a skracuje intervaly na vybraných linkách.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) pripravuje od 26. marca zmeny v mestskej hromadnej doprave (MHD). V tlačovej správe o tom informuje hovorca DPB Martin Chlebovec. „Dopravný podnik DPB pripravil pre cestujúcich viacero zmien, ktoré zlepšia komfort a zvýšia kvalitu cestovania v hlavnom meste,“ uviedol s tým, že s príchodom jarného počasia DPB rozšíri dopravnú obsluhu do rekreačných lokalít, mení odchody liniek, čím zlepšení ich koordináciu a nadväznosť a skracuje intervaly na vybraných linkách.

Po minuloročnom posilnení intervalov na linke 65 v pracovných dňoch DPB zdvojnásobí počet spojov aj počas víkendov a sviatkov. V čase medzi 8:00 – 22:00 bude interval skrátený z 30 na 15 minút. „Zmena umožní rýchlejšie prepojenie východných častí Bratislavy bez nutnosti cestovať cez centrum mesta. Zároveň sa tým zlepší prepojenie nákupných centier s regionálnymi autobusmi premávajúcimi na Gagarinovej ulici,“ vysvetlil Chlebovec.

Zmeny sa dotknú aj nočných liniek N61 a N80, ktoré DPB presmeruje na nové trasy a zlepší obsluhu centra mesta. Linka N80 bude po novom jazdiť cez centrum mesta z Hlavnej stanice cez Štefánikovu, Námestie SNP, Štúrovu a Starý most, Farského a ďalej po pôvodnej trase. „V opačnom smere bude trasa obdobná. Na novej trase obslúži zastávky Suché mýto, Centrum, Šafárikovo námestie, Sad Janka Kráľa. V smere do Petržalky nebude zastavovať na Hodžovom námestie ale za križovatkou na Suchom mýte,“ poznamenal Chlebovec. Linka N61 bude jazdiť z Hlavnej stanice cez Štefánikovu, Námestie SNP, Dunajskú na zastávku 29. augusta a ďalej po pôvodnej trase. V opačnom smere si zachová pôvodnú trasu. Po novom linka obslúži zastávky Suché mýto, Centrum a Dunajská.

Dopravný podnik každoročne na jar spúšťa letný režim rekreačnej dopravy na linkách 43, 52, 79, 144 a 154, známy aj pod názvom #sMHDpoZelenej. „V čase približne medzi 8:30 – 19:00 počas víkendov a sviatkov rozšíri DPB obsluhu rekreačných lokalít v rôznych častiach mesta, čím odbremení dané lokality od individuálnej dopravy a podporí ekologické a udržateľné cestovanie do prírody v hlavnom meste,“ priblížil hovorca DPB s tým, že novinkou v tomto roku bude možnosť využiť nové spoje linky 79 do lužných lesov oblasti Topoľové.

Podľa hovorcu DPB merania vyťaženosti spojov pravidelne vyhodnocuje a na základe týchto údajov posilní dopravu počas odpoludňajšej špičky na linkách číslo 52 a 56. „S prihliadnutím na vyťaženosť spojov týchto liniek v čase pred 14:00 pridá dopravný podnik odchody z Rače v smere na Východné,“ skonštatoval. Ako dodal, zlepšenie koordinácie medzi linkami zabezpečia zmeny niektorých odchodov. Na linke číslo 93 príde k úprave odchodov v rannej aj odpoludňajšej špičke v režime školský rok, čím sa zlepší koordinácia s linkami 83 a 84 v spoločnom úseku Dvory. „V súvislosti s týmito úpravami prichádza k obdobným zmenám aj na linke číslo 94,“ doplnil.

Linky 68 a 88 budú zmenené pre lepšiu vzájomnú koordináciu v spoločnom úseku Lachova – Prístavná. „Zároveň bude linka 88 lepšie prispôsobená aj linke 80 v spoločnom úseku Záporožská – Aupark,“ uviedol Chlebovec. Linka 83 bude mať mierne upravené odchody počas víkendov a sviatkov pre lepšiu nadväznosť s linkou číslo 21 na zastávke Patrónka. „Celkový rozsah dopravy na týchto linkách ostáva zachovaný. Vyhodnotenie pravidelne zbieraných reálnych dát z premávky prinesie úpravu jazdných dôb na linkách číslo 43, 52, 56, 66, 68, 79, 83, 84, 92, 96, 98, 99, 192 a 196,“ dodal hovorca.

Na linke číslo 20 príde k zmene vybraných spojov, ranné spoje premávajúce medzi Opletalovou a Žatevnou budú po novom premávať po zastávku Podvornice a vybrané spoje budú zo zastávky Tesco Lamač premávať ako linka číslo 45 v smere k Národnému onkologickému ústavu.

„Uvoľňovanie vládou prijatých protipandemických opatrení znamená vyššiu mobilitu v meste, čomu prispôsobujeme premávku MHD. Vďaka našej rekreačnej doprave sa cestujúci budú môcť s rodinami opäť vybrať za relaxom do prírody bez auta. Osobne ma najviac teší, že sa nám darí inovovať vozidlový park, a preto bude naša autobusová flotila plne nízkopodlažná,“ uzavrel predseda predstavenstva DPB s tým, že od 26. marca sa budú všetky autobusové linky MHD v Bratislave debarierizované.

1 people reacted on this

Pridaj komentár