Dátum: 22. júna 2022 Autor: SITA Komentáre: 1
Policajti v prvom okrese zaznamenali nárast podvodov na senioroch

Všetky nahlásené prípady mali niekoľko spoločných prvkov, polícia upozorňuje na nový modus operandi.

Policajti v prvom bratislavskom okrese zaznamenali v posledných dňoch rapídny nárast podvodov na senioroch, pri ktorých podvodníci využívajú nový modus operandi. Ako informuje bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, všetky nahlásené prípady mali niekoľko spoločných prvkov.

Medzi spoločné prvky patrí to, že obeťou je senior či osoba vyššieho veku, neznámy páchateľ ju kontaktuje telefonicky na pevnú linku a predstavuje sa ako policajt, vyšetrovateľ, nadporučík Juhás alebo iné vymyslené meno od ‚dvoch levov’. „Po nadviazaní komunikácie so seniorom uvedie legendu o tom, ako sú na ceste na uvedenú adresu zlodeji, ktorí idú vykradnúť jeho byt. Z dôvodu, aby zabránil krádeži, inštruuje seniora, aby sústredil všetky svoje cennosti, zlato, šperky a finančnú hotovosť do igelitového vrecka,“ priblížil Szeiff. Vrecko má senior podľa inštrukcií vyhodiť von oknom alebo z balkóna, kde už čaká ďalší údajný policajt, ktorý ho zoberie a uschová v bezpečí. Následne podvodník so seniorom preruší komunikáciu.

Za jún zaznamenali policajti prvého bratislavského okresu viacero skutkov, ktoré sa vyznačovali uvedenými charakteristickými znakmi. „V dvoch prípadoch prišlo k dokonaniu skutku, pri ktorom utrpela 96-ročná žena škodu vo výške 8-tisíc eur a 84-ročná žena škodu vo výške 2 660 eur,“ uviedol Szeiff s tým, že obe ženy po podvodnom telefonáte vyhodili z okna bytu tašky s obsahom šperkov, predmetov zo žltého kovu a finančnej hotovosti.

Bratislavská krajská polícia v tejto súvislosti apeluje na občanov, aby sa o týchto prípadoch rozprávali so svojimi príbuznými – seniormi a osobami vo vyššom veku, a vysvetlili im, že ide o podvodné konanie, aby nevyhadzovali svoje úspory a cennosti z okna na ulicu alebo ich nechávali pred dverami do bytov.

1 people reacted on this

Pridaj komentár