Dátum: 22. júna 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Poslanci NR SR dnes paralyzovali financovanie samospráv, tvrdí župan Droba

Reagoval tak na prelomenie veta prezidentky SR Zuzany Čaputovej v prípade zákona o financovaní voľného času dieťaťa.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba na sociálnej sieti uviedol, že 77 poslancov Národnej rady SR (NR SR) dnes paralyzovalo financovanie samospráv. Reagoval tak na prelomenie veta prezidentky SR Zuzany Čaputovej v prípade zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Poslanci tak nevyhoveli jej pripomienkam, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia účinné až od 1. januára budúceho roka. Prorodinný balík sa tak zavedie v plnej miere, ako ho navrhoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Podľa Drobu už bolo všetko povedané. „Zástupcovia samospráv vysvetlili vláde aj NR SR, prečo je daňový bonus pre nás likvidačný. Ako župan som frustrovaný, lebo budeme musieť stopnúť niekoľko vynikajúcich projektov. Odteraz budeme len údržbári,“ zdôraznil Droba. Ako dodal, ešte verí v malú šancu, že opäť zasiahne prezidentka, pozastaví účinnosť zákona a dá návrh na Ústavný súd SR. „Lebo daňový bonus rodinám oveľa viac vezme, ako dá. A som pripravený to spolu s kolegami komukoľvek odborne, konkrétne, s prepočtami, bez emócií vysvetliť,“ uzavrel Droba.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec uviedol, že prezidentka rešpektuje dnešné rozhodnutie poslancov a so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov sa obráti na Ústavný súd SR. Prezidentka sa domnieva, že skrátené legislatívne konanie bolo v prípade tohto zákona použité v rozpore s ústavou.

Pridaj komentár