Dátum: 19. júla 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Podvodník ktorý okradol seniorku o šperky a úspory skončil v rukách polície

Za uvedené konanie hrozí obvinenému 21-ročnému Ladislavovi L. v prípade preukázania viny pred súdom v zmysle ustanovení trestného zákona trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

Policajtom Bratislavskej krajskej kriminálky sa podarilo zadržať podvodníka, ktorý sa dostavil pred byt seniorky a následne pred banku a prevzal od poškodenej seniorky väčšiu časť peňazí, šperkov, ako aj platobnú kartu. Následným rozpletaním prípadu sa aj za pomoci medzinárodnej spolupráce podarilo zadržať aj muža, ktorý celé toto telefonicky organizoval, vydával sa za policajta a komunikoval s poškodenou seniorkou. Ide o 21-ročného Ladislava L. z Lučenca, ktorého kolegovia z Polície Českej republiky zadržali v priebehu stredy 13. júla v Prahe. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Michal Szeiff.Mužovi vzniesol vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave obvinenie z pokračovacieho zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva, v dvoch skutkoch dokonaného a v jednom skutku v štádiu pokusu, v súbehu s úmyselným prečinom neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku.

Zdroj: facebook.com/KRPZBA

Podľa zabezpečenej dôkaznej situácie mal obvinený muž v pondelok 11. júla telefonicky kontaktovať prostredníctvom pevnej linky 74-ročnú Bratislavčanku a vydávať sa za policajta. Dôverčivej žene uviedol, že na jej účet v banke chcú zaútočiť podvodníci, ktorí ju chcú pripraviť o peniaze, cennosti a jej majetok. Na tento útok žene odporučil jediné – aby všetky cennosti sústredila do sáčku a vyhodila ich z okna. Žena následne vložila do papierovej krabičky finančnú hotovosť vo výške 5800 eur, zlaté šperky a platobnú kartu k jej bankovému účtu a krabičku vyhodila z okna na trávnik. Následne sledovala ako ju vyzdvihol neznámy muž, ktorý s ňou odišiel.

V ten istý deň krátko pred 20.30 sa seniorka na základe ďalších telefonických inštrukcií vybrala do pobočky jednej z bánk nákupného centra na Ivánskej ceste v Bratislave, kde si z účtu vybrala finančnú hotovosť vo výške 10-tisíc eur a zároveň dala príkaz na vyzdvihnutie si finančnej hotovosti vo výške 32-tisíc eur. Tie mali byť zo strany banky pripravené do niekoľkých dní. Po príchode domov ju už znova telefonicky kontaktoval Ladislav a uviedol jej, že vybraná finančná hotovosť má ísť v záujme ochrany pred podvodníkmi do ochrany polície a má ju vyhodiť z okna. To žena aj spravila a v papierovej krabičke 10-tisíc eur vyhodila z okna.

V stredu 13. júla Ladislav ženu kontaktoval znova, tento krát ju inštruoval aby vzala čierny cestovný kufor, išla do banky a vložila do neho finančnú hotovosť vo výške 32-tisíc eur a kufor odovzdala taxikárovi, na vopred dohodnutom mieste a čase. Žena jeho pokyny splnila a neznámemu mužovi v priestoroch obchodného centra na Ivánskej ceste odovzdala čierny kufor s finančnou hotovosťou. Muž z miesta odišiel na osobnom motorom vozidle zn. Mercedes.

V krátkom čase od odovzdania tohto kufra, na diaľnici D2 v smere do Českej republiky za tunelom SITINA, bolo toto vozidlo príslušníkmi Pohotovostného policajného útvaru Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave za asistencie policajtov Pohotovostnej motorizovanej jednotky a policajtov Diaľničného oddelenia v Bratislave zastavené a jeho vodič obmedzený na osobnej slobode. Počas zadržania poskytol policajtom potrebnú súčinnosť a po vykonaní potrebných úkonov, ešte v ten deň, bol prepustený zo zadržania.

V rámci intenzívneho vyšetrovania bolo zistené, že kufor mal vodič Mercedesu dopraviť na letisko v Prahe, kde ho mal odovzdať obvinenému Ladislavovi. Policajti nadviazali komunikáciu a následne spoluprácu s príslušníkmi Polície Českej republiky. Tí v zmysle zákona zrealizovali tzv. predstieraný prevod veci a na dohodnuté miesto prišiel policajt vydávajúci sa za vodiča, s ktorým si Ladislav dohodol prepravu kufra. Pred terminálom na letisku v Prahe ho policajti zadržali a obmedzili na osobnej slobode.

Za uvedené konanie hrozí obvinenému 21-ročnému Ladislavovi L. v prípade preukázania viny pred súdom v zmysle ustanovení trestného zákona trest odňatia slobody na tri až desať rokov. Na objasňovaní ďalších skutkov u ktorých je dôvodné podozrenie, že ich spáchal práve obvinený Ladislav, bratislavskí policajti intenzívne pracujú.

Pridaj komentár