Dátum: 20. júla 2022 Autor: Michal Motúz Komentáre: 1
Majster Juraj Kubánka už má pomník

V prítomnosti vzácnych hostí, okrem iného exprezidenta republiky Ivana Gašparoviča, odhalili  dnes na Ondrejskom cintoríne v Bratislave pomník majstrovi Jurajovi Kubánkovi. Ikonický choreograf a spoluzakladateľ SĽUK-u zomrel presne pred rokom vo veku 92 rokov.

Majster Juraj Kubánka už má pomník

„Majster Kubánka raz povedal, že po jednom z vystúpení prišli za ním Gorali a ďakovali mu za to, že v tanci s názvom Tatranskí Orli im postavil pomník. To ma priviedlo k myšlienke po dohode s bratom Martinom, že dám zhotoviť sošku Gorala inšpirovanú tancom Tatranskí Orli. Hneď mi bolo jasné, že túto sošku môže vytvoriť len sochár Janko Ťapák, človek s veľkým srdcom, ktorý má úctu k slovenským tradíciám a histórii. V uvedenom tanci najlepšie skákali taneční interpreti Miloš Krajčík a Robo Kováč. Preto som poprosil Roba, aby si pripomenul skoky a dal sa odfotiť ako inšpirácia pre Jana Ťapáka. Čo sa týka výberu kameňa – zvolili sme travertín, Juraj a Martin – synovia majstra Kubánku, spomenuli, že prianím otca bolo, aby mal na tvojom hrobe práve tento druh kameňa. Tak vzniklo krásne dielo pripomínajúce nám všetkým majstra Kubánku a jeho nezabudnuteľný vklad do slovenskej kultúry a do našich sŕdc,“ vyznal sa Alexander Nagy, jeden zo synov Juraja Kubánku.

Letí vo vetre ako orol

Majster Juraj Kubánka už má pomník
Majster Juraj Kubánka už má pomník

Sochu, ktorá veľmi verne odráža tanečníka v presnej a vycibrenej choreografickej póze, vytvoril známy slovenský sochár Ján Ťapák z odlievaného bronzu. „Bolo to pre mňa veľmi príjemne robiť túto sochu takpovediac s presným zadaním. Na tú robotu som sa veľmi tešil. Ja sám som nejakých pár rokov zakúsil tanec, tancoval som folklór. Tancovali sme  spolu s manželkou. Ako bývalému tanečníkovi mi veľmi pomohlo, že viem ako sa telo správa, ako funguje pri tanci. A dokonca som si ten tanec pamätal. Dodali mi potom ešte fotky, aby som si upresnil detaily. Išlo o to, aby som „chytil“ ten základný tvar figúry, respektíve to „logo“ tanečníka, pretože ide o veľmi výraznú pozíciu. Snažil som sa urobiť dynamickú modeláciu, aby to nebolo niečo klasické, aby to bolo fakt akoby ten tanečník letel vo vetre ako orol,“ povedal na margo sochy Ján Ťapák.


1 people reacted on this

  1. Travertín.Iste to chcel majster Kubánka preto,lebo mu to pripomínalo jeho detstvo.Miesto v Liptovských Sliačoch,kde sa majster Kubánka spolu s kamarátmi hrával a prežíval svoje detstvo,je územie travertínu.Skálie a Kotlisko-s travertínovou kopou a kráterom,pri ňom vyvierajúcim minerálnym prameňom Teplica,s jazierkom,v ktorom sa ako chlapci kúpali. Magické miesto.V televíznom dokumente o jeho osobnosti sú zábery z tohto miesta.Keď tam majster Kubánka prišiel,rozhliadol sa naokolo a povedal:“Najkrajšie miesto na svete.“

Pridaj komentár