Dátum: 23. augusta 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Po viac ako dvoch mesiacoch je v mestských lesoch povolené zakladať oheň

Zakladať ohne, opekať a grilovať je opäť možné na vyhradených miestach v mestských lesoch.

V bratislavských mestských lesoch je po viac ako dvoch mesiacoch povolené zakladanie ohňa. Mestské lesy v Bratislave (MLB) o tom informujú na sociálnej sieti. „Oddnes hasiči zrušili zákaz kladenia ohňov pre MLB. Zakladať ohne, opekať a grilovať tak opäť môžu ľudia na vyhradených miestach. Zákaz bol tento rok z dôvody sucha platný 74 dní,“ uviedli mestské lesy. Oheň v MLB je možné zakladať iba na vyhradených miestach a je nutné dodržiavať opatrenia, ktoré zabránia jeho rozšíreniu, ale aj znečisteniu prostredia mestských lesov.

Zákon o lesoch kladenie ohňa všeobecne zakazuje, dôvodom je možný požiar v lesných porastoch. „V rámci lesoparku však máme viaceré vyhradené miesta, kde sú splnené bezpečnostné podmienky a je tu možné opekať. Tieto miesta sú označené informačnými tabuľami,“ vysvetľujú MLB a dodávajú, že vytvárať ohniská mimo vyhradených miest nie je vhodné. „Často je totiž ich konštrukcia nedostatočná, prípadne vznikajú pod stromami na miestach, kde to nie je bezpečné,“ dopĺňajú.

Hasičský a záchranný útvar hlavného mesta môže na základe aktuálnych podmienok v lese vyhlásiť čas zvýšeného nebezpečenstva požiarov. V takom prípade platí zákaz kladenia ohňov aj na vyhradených miestach. „Zákaz sa spravidla vydáva pre celý kataster Bratislavy, teda platí aj v lesoch mimo lesoparku (napríklad na Devínskej Kobyle či v lužných lesoch). Mestské lesy na toto rozhodnutie nemajú vplyv a sú povinné zákaz rešpektovať a v rámci možností aj kontrolovať,“ konštatujú MLB. Dodržiavanie zákazu môžu kontrolovať hasiči, mestská a štátna polícia a lesná stráž MLB.

Pridaj komentár