Dátum: 19. januára 2024 Autor: SITA Komentáre: 1
Plynulosť premávky na Šafárikovom námestí majú zlepšiť nové semafory

Nové semafory od Štúrovej ulice na Vajanského nábrežie v Bratislave majú zlepšiť plynulosť premávky cez križovatku Šafárikovo námestie. Ako na sociálnej sieti uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo, situácia na Šafárikovom námestí v smere na Most SNP nie je dobrá. „Jazdné doby sú tu výrazne horšie, než pôvodne ukazovali dopravné modely a simulácie pred realizáciou zmien,“ poznamenal s tým, že situáciu nezlepšili ani viaceré úpravy signálnych plánov súčasnej signalizácie, ktoré mali zlepšiť priepustnosť križovatky.

Mesto preto pristupuje k ďalšej zmene v regulácii dopravy na tomto frekventovanom mieste. „Vďaka monitorovaniu premávky vieme, že problémy tu spôsobovali najmä dve veci,“ skonštatoval Vallo. Prvou podľa neho bolo, že vozidlá prichádzajúce zo Štúrovej sa nepretržite napájali na Vajanského, čím výrazne obmedzovali vyprázdňovanie vozidiel od Dostojevského. „Nový semafor umožní reguláciu vozidiel od Štúrovej práve v čase, keď autá od Dostojevského radu budú mať zelenú, čo by malo výraznejšie zlepšiť plynulosť a jazdné doby v tomto smere,“ doplnil.

Druhý problém podľa primátora spôsobovali vozidlá pripájajúce sa na Dostojevského od Pribinovej. „Tie v niektorých situáciách zapĺňali relatívne krátky priestor medzi Pribinovou a Šafárikovým námestím a blokovali tak vozidlá prichádzajúce od Landererovej, aj keď tie mali zelenú,“ vysvetlil s tým, že nový semafor na Štúrovej skráti zelenú v smere z Pribinovej. Semafor spustili dnes dopoludnia za asistencie dopravnej polície.

Počas nasledujúceho týždňa budú situáciu najmä v popoludňajšej dopravnej špičke sledovať a signálne plány všetkých semaforov na križovatke prispôsobovať tak, aby čo najviac zlepšili prejazd vozidiel od Dostojevskeho radu v smere na Most SNP. „Následne môžeme podľa potreby pristúpiť aj k úprave vodorovného značenia pred križovatkou na Dostojevského, ak by to malo dodatočne prispieť k plynulosti radenia vozidiel v novej dopravnej situácii,“ dodal Vallo.

Ďalším prvkom bezpečnosti má byť to, že obrubníky a ostrovčeky na nábreží ošetrili reflexným náterom a osádzajú tu aj ďalšie dodatočné bezpečnostné prvky. „Značenie, obrubníky aj ostrovčeky tu síce boli realizované plne v súlade s technickými normami ministerstva, avšak dodatočné zviditeľňovacie prvky aj nad rámec noriem v tomto úseku prispejú k vyššej bezpečnosti,“ uzavrel primátor.


1 people reacted on this

Pridaj komentár