Dátum: 2. júna 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Petržalka recykluje použitý kuchynský olej, rozdáva zaň nový olej alebo ocot

Iniciatívu zberu a recyklácie oleja priniesla samospráva v snahe predísť znečisťovaniu prírody.

Bratislavská Petržalka recykluje použitý kuchynský olej, rozdáva zaň nový olej alebo ocot. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa najväčšej mestskej časti Mária Halašková. „Aj tento druh odpadu môžu Petržalčania odovzdať na miestnom zbernom dvore. Mestská časť ich za to v spolupráci so súkromnou firmou odmení fľašami nového slnečnicového oleja alebo octu,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že miestny zberný dvor na ulici Ondreja Štefanka 6 okrem tradičných druhov odpadu prináša aj možnosť bezplatného odovzdania použitého kuchynského oleja.

V zbernom dvore v Petržalke je k dispozícii päť nádob, z ktorých tri sú v objeme 60 litrov a dve s objemom 240 litrov. Nádoby sú rozdelené podľa potreby tak, aby bolo možné olej odovzdať v plastových fľašiach, prípadne ho preliať priamo z prepravky do nádoby. „Budeme radi, keď odovzdanie použitého kuchynského oleja využije čo najviac Petržalčanov. Predídeme tak potenciálnemu znečisťovaniu životného prostredia,“ vysvetlila vedúca oddelenia životného prostredia a poverená riaditeľka miestneho podniku verejnoprospešných služieb Daniela Vašková Kasáková.

Iniciatívu zberu a recyklácie oleja priniesla petržalská samospráva v spolupráci so spoločnosťou zaoberajúcou sa výrobou bio palív. „Použitý olej spláchnutý do odtoku či záchoda má veľmi nepriaznivý dopad na životné prostredie. Znečisťuje povrchové aj podzemné vody. Nesprávnym riešením je aj vylievanie oleja do pôdy, keď sa poškodzuje pôdna flóra a znižuje sa jej priepustnosť,“ skonštatovala Lucia Kollárová zo spoločnosti Meroco. Okrem toho, že je použitý olej neekologický, riziku vystavuje aj domácnosti. „Pri vylievaní do odtoku poškodzuje odpadové potrubie, jeho splachovanie zas môže upchať odpadové nádrže či kanalizáciu, keďže je vo vode nerozpustný a tým zvyšuje náklady na čistenie,“ doplnila Kollárová.

K šetrnejšiemu zaobchádzaniu s použitým olejom v domácnostiach sa Petržalka snaží obyvateľov motivovať poskytnutím odmeny, ktorá sa líši podľa odovzdaného množstva. „Za každý liter prepáleného kuchynského oleja dostane odovzdávajúci liter octu. A za každých šesť litrov použitého oleja je možné získať liter nového slnečnicového oleja,“ oznámila Kasáková. Možnosť odovzdať použitý kuchynský olej majú obyvatelia v prevádzkových časoch zberného dvora, ktorého prevádzkovateľom je mestská časť v zastúpení svojho Miestneho podniku verejnoprospešných služieb Petržalka.

Vrakuňa

Pridaj komentár