Dátum: 10. apríla 2022 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Osobnosti Bratislavy - Martin Augustín

Patrí k najvýraznejším súčasným výtvarným umelcom. Z jeho diel vyžaruje pozitívna energia, ktorá sa prihovára nielen očiam, ale predovšetkým duši. Ako sám hovorí, jeho hlavnými múzami sú ženy, no a Bratislava je tiež rodu ženského.

Osobnosti Bratislavy - Martin Augustín

Vaše meno v poslednom čase zarezonovalo aj v súvislosti s knihou Sen menom láska, na ktorej ste spolupracovali s Kamilom Peterajom. Nie je to po prvý raz. Spája vás čosi ako spoločná vlnová dĺžka?

A aj čosi viac. Po pätnástich rokoch naša spolupráca na Kamilových knihách prerástla do priateľstva. A to si cením. Veď skutočné priateľstvo je veľmi dôležité. Tak ako rodina, láska, viera, súcit, radosť…

Počas pandémie ste vystavovali virtuálne. V galérii U anjela sme mohli obdivovať vašich anjelov. Čím pre vás anjeli sú?

Anjeli už len z ich podstaty sú krehké, krásne bytosti, na ktoré niekto verí, niekto nie, ale každý z nás by chcel cítiť pocit ochrany či bezpečia. A na to sú anjeli ako stvorení.

Máte svojho anjela strážneho?

Samozrejme, mám. A čím som starší, tým stále viac sa pod jeho krídlami cítim bezpečne. Milujem ten pocit, keď sa ma dotýkajú padajúce pierka z krídiel anjelov.

Má veľa práce? Spomínate si, kedy zasiahol a pomohol vám?

Myslím si, že anjel má veľa podôb. A presne vie, kedy treba zasiahnuť. Ja to v tom momente možno ani neviem, necítim. Len s odstupom času si uvedomím, akú silu mi dal.

Na vašich dielach sú prekrásne ženské postavy. Krehké, nežné, s vnútornou silou. Je žena vašou ústrednou múzou?

Je. A v toľkých podobách, že ma to samotného mnohokrát prekvapuje. Ale čo už narobíte z toľkej krásy! A ja sa aspoň kúsok z nej snažím dostať do mojich obrázkov. Usilujem ja vyjadriť podstatu, dotknúť sa ženskej duše. O to sa úprimne usilujem, no neviem, či sa mi to darí.

Osobnosti Bratislavy - Martin Augustín

Aj Bratislava je rodu ženského. Patrí tiež medzi vaše múzy?

V Bratislave som sa narodil a mám ju veľmi rád. Je súčasťou môjho srdca. Veľa som cestoval po svete, videl mnohé svetové metropoly, ale domov do Bratislavy som sa vždy nesmierne tešil. Bratislava je krásna.

Ktoré jej zákutia a miesta máte najradšej, ktoré vás inšpirujú?

Staré Mesto, jeho uličky s množstvom skrytých tajomstiev. A, samozrejme, krásny a mohutný Dunaj.

Spomínate niekedy s nostalgiou na Bratislavu vášho detstva? Ktoré miesta vám chýbajú?

Detstvo som prežil na štrkoveckom sídlisku. Tam som sa hrával s kamarátmi, tam som chodil do školy. Ale čas dospievania som už prežil v Starom Meste na Palisádach. Tam som aj zažil krásne stredoškolské časy na bratislavskej ŠUP-ke. A ako to vidíme, dnes sa nám Bratislava mení pred očami. Stáva sa z nej krásne moderné mesto s neopakovateľnou vôňou. Takú nemá žiadne iné mesto na svete. A, samozrejme, chýbajú mi aj miesta, ktoré zmizli ľudskou činnosťou. Ale tak to chodí. Čas ide ďalej. A my s ním.

Čo chystáte v najbližšej budúcnosti? Na ktorých výstavách a v ktorých galériách budeme môcť obdivovať vaše diela?

Práve som dokončil prácu na krásnej básnickej knihe Kamila Peteraja Sen menom láska. Spolupráca s takým skvelým básnikom ma napĺňa úprimnou radosťou pri sprevádzaní básní mojimi ilustráciami. A v máji bude krst pre mňa dôležitej knihy K.H. Máchu Máj, ktorú som ilustroval – a tak trochu inak. Bude vydaná v luxusnej knižnici. A ešte mám pred sebou dve výstavy. Rodinnú Tiene a farby v Zoya Gallery v Bratislave. Vystavujem s mojou mamou Boženou a bratom Andrejom. Ďalšia výstava bude v Slovenskom inštitúte v Ríme.


14. ročník čitateľskej ankety Osobnosti Bratislavy

Posielajte svoje tipy na laureáta ocenenia Osobnosti Bratislavy

Prestížne ocenenie Osobnosť Bra­tislavy udeľuje mesačník všetkých Bratislavčanov Metropola
už od svojho vzniku. Tohto roku vstupuje už do svojho
13. ročníka. Za ten čas získali titul osobnosti ako Anton Srholec, Ladislav Chudík, Gabriela Belopotocká a ďalší.

V roku 2021 sa osobnosťami Bratislavy stali: herec Vladimír Černý, operná speváčka Adriana Kučerová, harfistka Kata­rína Turnerová, folklorista Jaroslav Moravčík, módna návrhárka Renata Kliská, manažérka Edita Szabóo­vá, ekonóm Ivan Šramko, lekárka Leopoldína Schneidová a rozhlaso­vý redaktor Pavol Zelenay.

Určite aj vo vašom okolí žijú osobnosti, ktoré si svojou prácou a životnými postojmi zaslúžia ocenenie. Pošlite nám na adresu redakcie vaše tipy a nezabudnite pripojiť aj krátke zdôvodnenie, prečo práve tento človek by si zaslúžil toto ocenenie. Vyhodnotenie čitateľskej ankety sa dozviete počas slávnostného večera v decembri.

Partneri

Pridaj komentár