Dátum: 8. mája 2022 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Osobnosti Bratislavy - Lucia Kurilovská

Na pohľad nežná, krásna žena sa dala na cestu, ktorá je náročná aj pre drsných chlapov. Ona si však dokázala vybudovať rešpekt a pritom nič nestratiť zo svojho ženského pôvabu. Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská je pre nás skutočne veľkou inšpiráciou a dokonalou laureátkou na prestížne ocenenie Osobnosť Bratislavy.

Ste rektorkou Akadémie Policajného zboru, právničkou, špecialistkou na trestné právo. Ako sa taká nežná žena dostala k tomuto silovému odboru?

S ponukou na post rektorky Akadémie Policajného zboru som bola oslovená najmä na základe toho, že sa zaoberám trestným právom. Venujem sa mu odvtedy, čo pôsobím na Právnickej fakulte Univerzity J. A. Komenského, teda od roku 1993, a v tejto oblasti som sa od začiatku kariéry aj profilovala.

Na tomto poste ste prvou ženou v histórii. Aká k tomu viedla cesta?

Menovanie rektora štátnej vysokej školy upravuje zákon o štátnych vysokých školách. A keďže naša akadémia je štátnym vzdelávacím inštitútom a patrí pod ministerstvo vnútra, čo je skutočne silový rezort, tak rektora navrhuje minister vnútra. Potom musí jeho návrh schváliť akademický senát a napokon ho do funkcie menuje prezident SR.

Čím ste si vyslúžili rešpekt u vašich mužských kolegov?

To by bola skôr otázka na mojich mužských kolegov, ale vzhľadom na to, že tu pôsobím už ôsmy rok, myslím si, že to môžem zhodnotiť aj so svojho pohľadu. Mne osobne sa v mužskom kolektíve pracuje veľmi dobre. Nastavila som systém práce, ktorý, ako sa zdá, skutočne funguje a vyhovuje celému tímu. Nemám rada autoritatívne vystupovanie, prikláňam sa skôr k vecnej a logickej argumentácii, ktorá vie priniesť jasné riešenia. Vyhýbam sa takým tým vágnym prístupom, akože dohodneme sa, že sa dohodneme. Potrebujem vždy jasne stanovené ciele a stanoviská. Hneď na začiatku som nastavila komunikáciu takto a zdá sa, že to funguje.

No ale treba povedať, že sa mi na začiatku, keď som nastúpila, stalo aj to, že prišli za mnou služobne starší kolegovia, ktorí mi na rovinu povedali, že si ma síce veľmi vážia, ale nevedia si predstaviť túto prácu pod ženským vedením. Dnes som rada, že som napokon  kolektív presvedčila o svojej odbornej aj osobnostnej kompetencii, sú medzi nami dobré vzťahy a nikdy nedošlo k nejakým vážnejším nedorozumeniam.

Ako prijala vaša rodina túto vašu prácu? Fandia vám?

Moju rodinu tvoria moja mama a dcéra, keďže ocko umrel pred dvomi rokmi. Musím povedať, že zo strany svojich rodičov som vždy pociťovala obrovskú podporu a boli na mňa hrdí. Dcérka je môj konštruktívny kritik a vie povedať aj to, čo sa jej nepáči. Jasne formuluje svoje výhrady, ale na druhej strane ma vie aj pochváliť. Jej názor si vždy veľmi cením už aj preto, že sa intenzívne zaoberá spoločenským aj politickým dianím a jej názory ma skutočne inšpirujú.

V roku 2017 ste získali aj ocenenie Slovenka roka. Čo vám to dalo?

Už samotný návrh na toto prestížne ocenenie ma mimoriadne potešil a celý proces prezentácie bol na mimoriadne vysokej profesionálnej úrovni, čo nesmierne oceňujem. Samozrejme, moment, v ktorom bolo vyhlásené práve moje meno ako meno víťazky vo svojej kategórii, bol pre mňa nezabudnuteľný. Fakt, že k víťazstvu ma priviedli čitatelia svojimi hlasmi, vnímam ako jedinečnú spätnú väzbu od verejnosti, ktorá nielenže vníma, ale aj oceňuje moju prácu. Neviem si predstaviť dokonalejšiu motiváciu. Ľuďom, ktorí mi poslali hlasy, ale aj organizátorom som za toto ocenenie nesmierne vďačná.

Kde čerpáte energiu a kde najradšej oddychujete?

Milujem prechádzky a umenie. Som vlastne taký prechádzkovo-divadelný typ. Veľmi rada zájdem do SND na činoherné predstavenie a na Novú scénu, ktorá má v repertoári jedinečné muzikály. No viem si vychutnať aj skvelé predstavenia divadla Aréna. Okrem toho aj veľmi rada športujem, či už v posilňovni alebo si zájdem na kolieskové korčule.

Ktoré zákutia Bratislavy máte najradšej?

Mojou srdcovou záležitosťou je predovšetkým Staré Mesto, kde nielen relaxujem, ale aj bývam. Rada sa prechádzam starými uličkami smerom k hradu, z ktorých dýcha história, na ktorú môžeme byť skutočne hrdí.

Na ktoré osobnosti Bratislavy ste najviac hrdá a ktoré z vášho okolia by ste na toto ocenenie navrhli vy?

Je ich naozaj veľmi veľa a dokázala by som menovať niekoľko z každej oblasti. Bol by to skrátka veľmi dlhý zoznam. Či už sú to umelci, lekári, alebo aj moji kolegovia, s ktorými sa denne stretávam a ktorých prácu si nesmierne vážim.


14. ročník čitateľskej ankety Osobnosti Bratislavy

Posielajte svoje tipy na laureáta ocenenia Osobnosti Bratislavy

Prestížne ocenenie Osobnosť Bra­tislavy udeľuje mesačník všetkých Bratislavčanov Metropola
už od svojho vzniku. Tohto roku vstupuje už do svojho
13. ročníka. Za ten čas získali titul osobnosti ako Anton Srholec, Ladislav Chudík, Gabriela Belopotocká a ďalší.

V roku 2021 sa osobnosťami Bratislavy stali: herec Vladimír Černý, operná speváčka Adriana Kučerová, harfistka Kata­rína Turnerová, folklorista Jaroslav Moravčík, módna návrhárka Renata Kliská, manažérka Edita Szabóo­vá, ekonóm Ivan Šramko, lekárka Leopoldína Schneidová a rozhlaso­vý redaktor Pavol Zelenay.

Určite aj vo vašom okolí žijú osobnosti, ktoré si svojou prácou a životnými postojmi zaslúžia ocenenie. Pošlite nám na adresu redakcie vaše tipy a nezabudnite pripojiť aj krátke zdôvodnenie, prečo práve tento človek by si zaslúžil toto ocenenie. Vyhodnotenie čitateľskej ankety sa dozviete počas slávnostného večera v decembri.

Partneri

Pridaj komentár