Dátum: 18. marca 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Nový cyklomost cez rieku Morava je dokončený, otvoria ho v máji

Celkové náklady na projekt sú 5 124 098,67 eura s DPH, BSK ho financoval sumou 2 059 499,09 eura.

Nový cyklomost medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Marchegg je dokončený. Ako informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, dokončujú už len drobné stavebné práce. „Začalo sa konanie k predčasnému užívaniu, otvorenie je naplánované na 7. mája,“ uviedla Forman. Cyklomost VysoMarch bude druhý, ktorý BSK vybudoval v spolupráci s rakúskou stranou. Celkové náklady sú 5 124 098,67 eura s DPH, pričom BSK ho financuje sumou 2 059 499,09 eura. Projekt je financovaný z Programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko.

Výstavba mosta začala v apríli 2021. Začiatkom marca tohto roka boli na cyklomoste ukončené asfaltérske práce a osadené zábradlie na nájazdovej rampe. Aktuálne realizujú práce na vrchnej vrstve. „V apríli bude na krátke obdobie most uzavretý, pretože na betónovej časti mosta sa bude realizovať finálna krycia vrstva spolu s vodorovným značením,“ vysvetlila Forman. Okrem výstavby mosta pre peších a cyklistov boli v rámci projektu implementované aj opatrenia na podporu trvalo udržateľnej mobility. Rekonštrukciou prešla aj cyklotrasa medzi obcou Marchegg a železničnou stanicou, kde pribudli uzamykateľné cykloboxy.

Nový most má päťpoľovú konštrukciu s rozpätím hlavného poľa 80 metrov a oboch predpolí 2×25 metrov. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a na rieke ostala minimálna plavebná výška sedem metrov. Celková dĺžka mosta je 270 metrov a šírka štyri metre. „Vďaka novému cyklomostu umožníme cyklistom a peším spoznávať krásy kraja i zaujímavé zákutia povodia rieky Moravy. Prepojíme medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou národnou cyklotrasou Kamp-Thaya-March. Cyklomost zároveň podporí cezhraničnú spoluprácu, regionálny rozvoj, ako aj rozvoj cykloturistiky,“ uzavrel predseda BSK Juraj Droba.

Pridaj komentár