Dátum: 10. júla 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Najvyťaženejšou cyklotrasou v Bratislavskom kraji je Viedenská cesta

Ako informuje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, v prvom polroku 2023 tadiaľ prešlo viac ako 186-tisíc cyklistov.

„Veľkej obľube sa teší aj župný Cyklomost slobody, ktorým prešlo tento rok na bicykli bezmála 135-tisíc ľudí,“ dodala s tým, že to vyplýva z údajov automatických sčítačov cyklistov, ktoré zaznamenali dáta od 1. januára do 30. júna tohto roka.

„Na úseku medzi Starým mostom a Mostom SNP prešlo v prvom polroku 2023 spolu viac ako 186-tisíc cyklistov,“ dodala Forman s tým, že najviac cyklistov zaznamenali sčítače v nedeľu 18. júna, a to 3 700 cyklistov. Konkrétne dáta o prejazdoch cyklistov priamo v teréne zaznamenávajú automatické sčítače, ktoré prevádzkujú buď organizácie cestovného ruchu alebo územné samosprávy. Najvyťaženejšia cyklotrasa na Viedenskej ceste vznikla v roku 2012 a nachádza sa na medzinárodnej cyklotrase Eurovelo 6. Je tiež dôležitou mestskou cyklotrasou.

„Veľkej obľube sa dlhodobo teší Cyklomost slobody, ktorý vedie ponad rieku Moravu a spája Devínsku Novú Ves s rakúskym zámkom Schloss Hof,“ poznamenala Forman s tým, že od januára do júna 2023 tadiaľ prešlo viac ako 134-tisíc cyklistov. Rekordným dňom bol sviatok 1. mája. „Slovensko-rakúske hranice v tento deň na bicykli prekročilo 3 440 ľudí,“ doplnila Forman. Cyklomost oficiálne otvorili v septembri 2012 a vznikol vďaka spolupráci BSK a spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.

Cyklistickou novinkou na území BSK je most Vysomarch, ktorý vedie ponad rieku Moravu medzi Vysokou pri Morave a rakúskym mestečkom Marchegg. Leží na medzinárodnej cyklotrase železnej opony Eurovelo 13. Otvorený bol v máji 2022 a odvtedy sa po ňom previezlo takmer 77-tisíc cyklistov, pričom tento rok to bolo viac ako 29-tisíc. „Rekordným dňom na tomto moste bola nedeľa 18. júna, keď tadiaľ prešlo 1275 cyklistov,“ dodala Forman. Aj tento projekt je výsledkom spolupráce BSK a Dolného Rakúska. Financovaný bol z programu Interreg Slovenská republika – Rakúsko.

V Bratislavskom kraji sa nachádza takmer 1 200 kilometrov značených cyklotrás. „Prítomnosť dvoch významných cyklomagistrál Eurovelo 6 a 13 na území Bratislavského kraja na jednej strane znamená pridanú hodnotu pre jeho obyvateľov a väčší počet turistov, najmä zahraničných, na strane druhej vytvára príležitosť pre rozvoj doplnkových služieb a nových produktov, ale aj opodstatnenie pre ďalšie budovanie infraštruktúry,“ doplnil výkonný riaditeľ krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism František Stano.

Pridaj komentár