Dátum: 9. mája 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
Najviac poškodené úseky cyklotrasy EuroVelo 13 sa dočkajú opravy

Zástupcovia štátu a samospráv sa dohodli, že opravia najviac poškodené úseky cyklotrasy EuroVelo 13 v Bratislave. Ako informuje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, pôjde o úsek cyklotrasy medzi Devínskym jazerom a Cyklomostom Vysomarch.

Na základe podnetov od občanov sa koncom apríla konalo pracovné stretnutie zástupcov ministerstva dopravy, Slovenského vodohospodárskeho podniku, BSK, PD Lozorno a zástupcov Vysokej pri Morave. „Po oboznámení so situáciou sa zúčastnené subjekty dohodli, že najviac poškodené úseky cyklotrasy EuroVelo 13 spoločnými silami opravia do vyhovujúceho stavu,“ uviedla Forman s tým, že práce na zlepšení povrchu cyklotrasy by mali byť ukončené do konca tohto leta.

Najviac poškodené úseky cyklotrasy EuroVelo 13 sa dočkajú opravy

Komplexnú rekonštrukciu celého úseku cyklotrasy stále brzdia nevysporiadané majetkovo-právne vzťahy. „Cesta totiž slúžila za bývalého režimu pre hraničnú stráž a administratívne v podstate neexistovala,“ vysvetlila Forman. Cyklotrasa EuroVelo 13, známa aj ako trasa Železnej opony, je súčasťou rozsiahlej siete EuroVelo. „Sleduje bývalú železnú oponu a odhaľuje významné historické, kultúrne a prírodné bohatstvo strednej Európy,“ priblížila Forman.

Cyklochodník je v súčastnosti na viacerých častiach značne poškodený, a to pre nevysporiadané majetkové vzťahy, ako aj vplyvom mechanizmov, ktoré tadiaľ jazdili z dôvodu údržby povodia rieky Moravy. Na území Bratislavského kraja začína EuroVelo 13 pri hranici s Rakúskom na Cyklomoste slobody a spája obce Devínska Nová Ves a rakúsky Schlosshof cez rieku Moravu.

„Pokračovaním cyklotrasy na sever sa cykloturisti dostanú až k novovybudovanému Cyklomostu VysoMarch, ktorý spája slovenskú obec Vysoká pri Morave s rakúskym mestečkom Marchegg, ktorý vybudoval BSK,“ doplnila Forman.

Pridaj komentár