Dátum: 26. augusta 2020 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 1
Miroslav "MEKY" Žbirka „obyčajný chalan z Bratislavy“

Kto iný, ak nie tento „obyčajný chalan z Bratislavy“ by si zaslúžil ocenenie čitateľskej ankety kultúrnospoločenského mesačníka Metropoly.

Miroslav Žbirka, či Meky ako ho volajú davy jeho fanúšikov sa narodil 22. 10. 1952 v rodine Slováka a Angličanky a tak nečudo, že angličtina sa stala jeho druhým rodným jazykom. Šulekova ulica, na ktorej vyrastal sa stala jeho prvým pódiom, odkiaľ bol už len krôčik, aby začal vypredávať aj tie najväčšie koncertné sály.
Prezývka Meky údajne vznikla vďaka jeho polovičnému britskému pôvodu. Tam sa mnoho mien začína na „Mc“ a tak mu to akosi prischlo.
K samotnej hudbe ho priviedol Tony, keď mu raz na gitare ukázal A – dur. Hudba si vyslovene podmanila a to vraj nie len z rýdzo umeleckých dôvodov, ale aj praktických. „S gitarou v ruke sa oveľa lepšie dajú baliť dievčatá.“ Teda samozrejme ak na ňu viete hrať a navyše máte aj príjemný, jedinečný hlas. Skrátka muzikálny talent, ktorý nesporne koloval v jeho génoch už od narodenia.

PRVÉ ÚSPECHY

Mekymu však išli v škole aj jazyky a bavila ho chémia. Možno by sa raz aj podujal preskúmať jej taje, no v rozhodujúcej chvíli ho v parku, kde si „len tak preludoval“ oslovil muž, ktorý ho pozval na skúšku do skutočnej kapely. Šiel, netušiac, že práve vykročil v ústrety svojmu osudu, ktorý ho privedie na piedestál našej pop music a do siene slávy stálic populárnej československej hudby.
Pred publikom sa po prvý raz predstavil v roku 1968 ako člen skupiny Mr. Jet and the Cannibals. Tak trochu temný názov skupiny premenoval Tomáš Berka na predsa len mierumilovnejší Modus club, z čoho neskôr vznikol preslávený Modus, legendárna skupina celej jednej generácie.

MARIKA

Miroslav "MEKY" Žbirka a Marika Gombitová
Miroslav „MEKY“ Žbirka a Marika Gombitová

V roku 1975 vstúpilo do dverí, kde kapela práve nacvičovala, skromné, nenápadné dievča z východného Slovenska. Jej hlas však už po prvých tónoch dával tušiť, že majú medzi sebou hviezdu, aká sa tu narodí raz za generáciu.
V roku 1977 vyhrali s duetom Úsmev Bratislavskú zlatú lýru a keď sa už zdalo, že ceste za slávou nič nestojí, narazili na bariéru normalizácie. Miro Žbirka sa stal politicky nepohodlný. Vtedajšie Ministerstvo kultúry im zabránilo vydať debutový album a tak ten, ktorý vyšiel v roku 1979 pod titulom Modus, pieseň Úsmev neobsahuje.
Aj nad samotnou kapelou sa začalo zmrákať. Sólová speváčka Marika Gombitová, cestou z posledného koncertu Modusu v Brne havarovala. Za volantom Renaulta 5. Sedela jej kamarátka Andrea. Medzi Hustopečami a Podivínom dostalo auto šmyk a skončilo v poli. Zatiaľ čo sa vodičke takmer nič nestalo, Marika utrpela vážne zranenia, uchrnula na polovicu tela a dodnes je imobilná. Vtedy prebehla republikou fáma, že tam zahynul Miro Žbirka a Laco Lučenič. Našťastie to nebola pravda. Pravdou však bolo, že v tom čase už Miro Žbirka prešiel do kapely, ktorá sa spočiatku menovala Exit, no dodnes je známa ako kultová kapela Limit.

DOKTOR SEN

Miroslav "MEKY" Žbirka a Karel Gott
Miroslav „MEKY“ Žbirka a Karel Gott

Táto pieseň sa stala doslova hitom a priniesla im úspech, vďaka ktorému začali nahrávať v Hamburgu a do Mekyho repertoáru sa dostali aj piesne v jeho „materinskej“ reči, v angličtine, ktorú ako vtedy jeden z mála
slovenských hudobníkov perfektne ovládal, so všetkými jej nuansami, vyjadrujúcimi aj tie najskrytejšie emócie.
Skutočným triumfom bol ale rok 1982. Vtedy Žbirka ako vôbec prvý Slovák v histórii mimoriadne populárnej speváckej ankety Zlatý Slávik, porazil fenomenálneho Karla Gotta. Jeho víťazstvo bolo skutočne presvedčivé. Získal až 19 103 hlasov a maestrovi sa ušlo „len“ 11 675.
V tom istom roku triumfoval aj v rakúskom Villachu na festivale Kärnten International, kde si podmanil obecenstvo s anglickou verziou hitu V slepých uličkách. Vtedy mu očarená jeho muzikálnym talentom tlieskala aj Frida, z niekdajšej svetovoznámej skupiny ABBA. Nuž bol to dobrý rok.

NEZABUDNUTEĽNÉ MEGAHITY

Asi by sa dali spočítať na prstoch ruky milovníci pop music, a to skutočne všetkých generácií, ktorí by nepoznali jeho piesne ako sú: Biely kvet, Múr našich lások, či Atlatída. Objavili sa aj na jeho albumoch, ktoré mu vyšli v zahraničí. Okrem toho venoval časť svojej hudby aj detskému poslucháčovi. Vydal pre ne album s názvom Songs for childre.
Jeho prvou múzou sa stala jeho dcéra Denisa, ktorú má z prvou manželkou Helgou. Venoval jej rovnomennú pieseň, ktorú si dodnes ľudia pospevujú.
Druhýkrát sa oženil po štvorročnej známosti s Katkou, ktorá ho tiež inšpirovala k napísaniu evergreenu. Žijú spolu v harmonickom manželstve, z ktorého sa narodili, dnes už dve dospelé deti Linda a David. Mimochodom zdá sa, že najmä syn David kráča v otcových šľapajách a je len otázkou času, kedy po druhýkrát tarezonuje v našom hudobnom svete meno Žbirka.

Mira Žbirku milujeme nielen pre jeho úžasné, nezabudnuteľné piesne, ale aj pre jeho typicky anglický humor, ktorým si nás celkom podmanil. Hovorí sa, že keď v roku 2 000 vošiel počas stretnutia Slávikov do šatne, kde už sedel Karel Gott, pristúpil k nemu, poklepal po pleci a povedal: „Vďaka tebe Karle sa všetci vojdeme do jednej šatne.“ Tento „obyčajný chalan“ z Bratislavy preslávil svojim talentom, ale aj humorom a úžasne gentlemanským prístupom k ľuďom nielen naše mesto, ale aj republiku a aj vďaka nemu Slovensko zarezonovala na celosvetovej hudobnej scéne.

Televízna premiéra titulnej piesne SLOVENSKÁ k filmu PERINBABA A DVA SVETY

Miroslav "MEKY" Žbirka a Juraj Jakubisko
Miroslav „MEKY“ Žbirka a Juraj Jakubisko

Sledujte spoločne s nami GALAVEČER Slovenka roka 2020
30. augusta 2020 o 20:30 na Jednotke. Čaká Vás premiéra skladby SLOVENSKÁ z filmu PERINBABA A DVA SVETY. Výnimočným dámam osobne vzdajú hold autor piesne MEKY ŽBIRKA a režisér filmu JURAJ JAKUBISKO.

Hlasujte za svoju favoritku na www.slovenkaroka.sk a vyhrajte exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour. Možnosť čerpania dovolenkového pobytu v Ománe v období do dvoch rokov.

1 people reacted on this

Pridaj komentár