Dátum: 16. novembra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Mesto začalo s rekonštrukciou fontány Družba na Námestí slobody

Priestor bude v najbližších dňoch ohradený a oprava potrvá 12 mesiacov.

Bratislava spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) začali s rekonštrukciou najväčšej fontány v hlavnom meste. „Fontána Družba na Námestí slobody prejde po 40 rokoch prvou väčšou rekonštrukciou,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti. Ako dodal, dlho očakávaná komplexná revitalizácia Námestia slobody sa začína práve opravou fontány, ktorá patrí medzi najväčšie na celom Slovensku. V prvej polovici budúceho roka sa začnú práce aj na samotnom námestí.

foto: Autori návrhu – Ateliér 2021 / MiB

Fontána je od roku 2007 nefunkčná. Má priemer 45 metrov, centrálna plastika váži 12 ton a je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. V minulosti bolo v bazénoch až 2-tisíc metrov kubických vody. Priestor bude v najbližších dňoch ohradený a oprava potrvá 12 mesiacov. „Fontána Družba je v havarijnom stave, nefungujú čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená je aj hydroizolácia bazénov. Narušená je aj statika 12-tonového kvetu,“ vysvetlil primátor. Väčšina technického zázemia fontány sa nachádza v podzemnej strojovni, ktorá je situovaná priamo pod fontánou. „Najdlhšie bude trvať kompletná oprava súčastí strojovne,“ dodal Vallo.Po dokončení opravy sa majú jednotlivé bazény fontány viac sprístupniť ľuďom, aby sa v nich dalo osviežiť počas letných horúčav. Fontána bude tiež menej náročná na spotrebu vody. „Okrem samotnej fontány sa bude upravovať aj priľahlé okolie, kde je dnes popraskaná žulová dlažba,“ poznamenal Vallo. V druhej fáze sa začne postupne revitalizovať aj samotné Námestie slobody, ktoré takisto nebolo významnejšie rekonštruované od svojho vzniku v druhej polovici 20. storočia. V roku 2018 bolo na námestí urobených len niekoľko rýchlych zásahov.

Zdroj foto: SITA

Družba má tvar rozvíjajúceho sa lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. Postavili ju v rokoch 1979 až 1980. Počas socializmu sa Námestie slobody volalo Gottwaldovo námestie na počesť prvého česko-slovenského komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, ktorý mal pomník so svojou družinou v jednom z rohov námestia. Námestie sa premenovalo na Námestie slobody po roku 1989.


Pridaj komentár