Dátum: 9. júla 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0

Legendárnu Lekáreň u Salvatora pozná snáď každý. Donedávna bola návštevníkom sprístupnená iba formou komentovaných prehliadok avšak dnes už opäť plní svoju funkciu a je možné si v nej kúpiť lieky ako v inej bežnej lekárni.

Lekáreň u Salvatora – historický klenot Starého mesta

Lekáreň u Salvatora stojí na Panskej ulici už od roku 1904. Dal ju vtedy postaviť lekárnik Rudolf Adler. V lekárni sa nachádzal vzácny jezuitský mobiliár, ktorý pochádzal z roku 1727. V roku 1950 prešla budova do verejného vlastníctva a od roku 1963 patrí medzi chránené pamiatky. Jej architektonická krása a bohatá história z nej vždy robila skutočný klenot Starého mesta. V roku 1995 lekáreň prestala plniť svoj účel a mobiliár bol odsťahovaný mimo Bratislavy. Neskôr unikátny barokový mobiliár odkúpil zberateľ a lekárnik Erik Kovács, ktorý ho zreštauroval a vystavil v Múzeu lekárnictva u sv. Salvátora v Novom Meste nad Váhom.

V roku 2021 sa mesto Bratislava po dlhých rokovaniach stalo opäť vlastníkom mobiliáru a ten mohol byť presťahovaný do svojich pôvodných priestorov na Panskej ulici. Od konca minulého roka v týchto priestoroch prebiehali komentované prehliadky. Tie pokračujú aj v tomto roku a navyše od 1. júla 2024 lekáreň opäť plní svoj účel a môžete si sem prísť kúpiť lieky a liečivá 7 dní v týždni od 10:00 do 18:00. Lekáreň okrem lekárenského tovaru ponúka napríklad aj produkty lokálnej prírodnej kozmetiky a do budúcna nevylučuje ani vlastné lekárenské produkty.

Pridaj komentár