Dátum: 1. decembra 2021 Autor: SITA Komentáre: 1
Hlavné mesto spúšťa registráciu do systému regulovaného parkovania PAAS

Platnosť parkovacích kariet a regulácia a kontrola v prvých troch zónach sa začína 10. januára 2022.

Bratislava dnes spúšťa registrácie do systému regulovaného parkovania PAAS, ktorý rezidentov prvých troch zón zvýhodní pred nerezidentmi. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. „Platnosť registrovaných parkovacích kariet sa začína 10. januára 2022 a od tohto dátum sa tiež spúšťa regulácia a kontrola v prvých zónach – Tehelné pole, Dvory 4 a Krasňany,“ uviedla. Registrovať a zakúpiť si parkovacie karty je možné cez stránku www.paas.sk ktorá obyvateľov presmeruje na informačný systém ParkDots, kde sa zaregistrujú a zakúpia si rezidentskú parkovaciu kartu alebo iné parkovacie karty – bonusovú, návštevnícku, prípadne abonentskú.

Rezidenti prvých troch zón sa tak už teraz môžu registrovať a zakúpiť si rezidentskú parkovaciu kartu platnú od 10. januára 2022, s ktorou budú môcť v mieste svojho bydliska parkovať neobmedzene bez ďalšieho poplatku. Návštevníci regulovanej zóny budú po tomto dátume platiť za parkovanie v stanovenom čase hodinovú sadzbu. „Obyvatelia prvých zón zároveň budú mať výhodu a ich rezidentské karty pre prvé auto zakúpené do 30. apríla 2022 budú mať platnosť 15 mesiacov za cenu ročnej rezidentskej karty,“ vysvetlila Rajčanová. Rezidenti si môžu v systéme požiadať aj o bezplatnú návštevnícku kartu, vďaka ktorej získajú voľné hodiny na parkovanie pre návštevy.

Registrovať sa môžu tiež všetci obyvatelia Bratislavy a za 10 eur na rok si kúpiť bonusovú parkovaciu kartu, s ktorou budú môcť po 10. januári 2022 parkovať v ktorejkoľvek regulovanej zóne PAAS dve hodiny denne zadarmo. „Pri príprave systému bolo pre nás dôležité, aby bol užívateľsky čo najpohodlnejší a obyvatelia nemuseli zbytočne dokladovať veci, ktoré už raz dodali štátu. Preto má informačný systém pre nákup parkovacích kariet po zadaní základných údajov obyvateľa ostatné údaje získať automaticky zo štátnych databáz,“ vysvetlila Rajčanová. Ako dodala, systém, ktorý využíva údaje z piatich štátnych registrov – Register fyzických osôb, Register právnických osôb, Register adries, Kataster nehnuteľností a Národnej evidencie vozidiel, spúšťajú na Slovensku ako prví.V zóne Dvory 4 v Petržalke budú môcť po spustení celomestského parkovacieho systému od 10. januára parkovať na vyznačených miestach len obyvatelia s rezidentskou kartou PAAS. „Aj keď je mestská časť Petržalka zatiaľ navrhnutá ako jedna zóna a rezidentskú parkovaciu kartu PAAS si môžu kúpiť všetci rezidenti Petržalky, táto možnosť sa oplatí len tým, ktorí bývajú alebo často parkujú v lokalite Dvory 4,“ vysvetlil magistrát. Vo zvyšných častiach Petržalky budú môcť obyvatelia parkovať zadarmo na modrých parkoviskách na základe rezidentskej karty mestskej časti.

V zóne Tehelné pole v Novom Meste budú môcť do 10. januára dočasne parkovať v čase od 18:00 do 08:00 len tí, ktorí majú vybavenú rezidentskú kartu mestskej časti. „Návštevníci budú môcť v zóne dočasne bezplatne parkovať v čase od 08:00 do 18:00, mimo tohto času tu nebudú môcť zaparkovať,“ upozorňuje mesto. Po spustení mestského systému regulovaného parkovania budú v zóne Tehelné pole na vyznačených miestach môcť parkovať len obyvatelia s rezidentskou kartou PAAS. „Keďže väčšina Nového Mesta je zatiaľ schválená ako jedna zóna, rezidentskú kartu si budú môcť kúpiť aj ďalší rezidenti z Nového Mesta. Táto možnosť sa však oplatí len tým, ktorí bývajú alebo často parkujú na Tehelnom poli,“ doplnil magistrát.

V zóne Krasňany v Rači budú rezidenti parkovať od 10. januára na základe rezidentskej parkovacej karty PAAS. Ostatní rezidenti mestskej časti a mesta budú môcť využiť v zóne bonusovú kartu na dve hodiny denne so zľavou 100 percent z parkovacieho lístka, pre ďalších návštevníkov bude parkovanie spoplatnené hodinovou sadzbou počas pracovných dní v čase 12:00 – 06:00. „Tento čas je nastavený tak, aby odradil dochádzajúcich obyvateľov priľahlých miest a obcí odstaviť auto v Krasňanoch na celý deň a prestúpiť na električku,“ uzavrelo hlavné mesto.


1 people reacted on this

Pridaj komentár