Dátum: 19. marca 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Dúbravka sa zapojila do pilotného projektu testovania žiakov základných škôl kloktaním

Po vyhodnotení plánuje mestská časť rozšíriť tento druh testovania aj na ďalšie školy a ročníky.

Bratislavská Dúbravka sa zapojila do pilotného projektu ministerstva školstva testovania žiakov základných škôl na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 kloktaním. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinátová. Testovanie žiakov kloktaním spustili dnes v Základnej škole (ZŠ) Nejedlého. „Počas uplynulého týždňa robila škola prieskum medzi rodičmi žiakov a dnes s testovaním začala. U rodičov sa táto myšlienka stretla s pozitívnym ohlasom a o testovanie prejavili záujem aj rodičia detí z druhého stupňa ZŠ,“ uviedla hovorkyňa.

Tento pilotný projekt plánuje mestská časť po vyhodnotení rozšíriť aj na ďalšie školy v Dúbravke. „V súlade s usmernením ministerstva školstva je možné testovať žiakov tretích a štvrtých ročníkov, a žiakov, ktorí nemajú prístup k vzdelávaniu, preto pilotne otestujeme jednu triedu prvého stupňa,“ vysvetlil starosta Dúbravky Martin Zaťovič. „V prípade, že to ministerstvo školstva umožní, sme pripravení otestovať deti a sprístupniť prezenčnú formu vyučovania aj pre žiakov druhého stupňa,“ dodala riaditeľka ZŠ Nejedlého Miroslava Komorníková.

Do pilotného projektu sa dnes zapojila aj mestská časť Vrakuňa. „Zapojili sme sa do pilotného projektu a na všetkých našich základných školách v tretích a štvrtých ročníkoch oddnes realizujeme PCR testovanie kloktaním,“ uviedol na sociálnej sieti starosta Vrakune Martin Kuruc. „Ak to dobre pôjde a budú mať rodičia záujem, chceli by sme sa s ministerstvom dohodnúť, aby sa takéto testovanie realizovalo každý týždeň,“ doplnil starosta.

Podľa ministerstva je kloktací test jednoduchý, bezpečný a bezbolestný. Vzorky sú odoberané formou výplachu ústnej dutiny žiaka fyziologickým roztokom alebo čistou vodou bez prítomnosti zdravotníckeho personálu, len pod dohľadom osoby, ktorá vykoná dozor pri odbere vzorky. Vzorky sa vyhodnocujú v akreditovanom laboratóriu. Výhodou kloktacích testov je omnoho presnejšia alebo citlivejšia detekcia prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v porovnaní s antigénovými testami.

Pridaj komentár