Dátum: 2. novembra 2020 Autor: SITA Komentáre: 0
Druhé kolo testovania v hlavnom meste je nezmysel, tvrdí starosta Nového Mesta Rudolf Kusý

Druhé kolo testovania na ochorenie COVID-19 v hlavnom meste je nezmysel, tvrdí starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý. „Vzhľadom na množstvo ľudí, ktorí sa dali otestovať, a výsledky, ktoré máme k dispozícii, som presvedčený, že druhé kolo v Bratislave absolútne nemá zmysel,“ uviedol Kusý na sociálnej sieti. „Celobratislavské výsledky hovoria, že nakazených je 0,31 percenta, to je jeden človek z 300. Trúfam si povedať, že viac ľudí nachladne čakaním v rade na test,“ myslí si Kusý a zároveň dodáva, že výsledky, samozrejme, neznamenajú, že máme poľaviť v základných bezpečnostných opatreniach.

Zmysel druhého kola testovania v Bratislave nevidí ani starosta Ružinova Martin Chren. „Ak príde rozhodnutie zopakovať plošné testovanie počas najbližšieho víkendu, mali by sme mať v rukách argumenty, ktoré ukážu, že dáta, ktoré získame, budú natoľko dôležité, že to má zmysel,“ uviedol Chren na sociálnej sieti a dodal, že dáta z prvého kola testovania síce nie sú stopercentne presné, ale sú tak robustné, že dávajú vláde a odborníkom unikátnu šancu pripraviť cielené, selektívne a presne mierené opatrenia proti šíreniu nákazy. „Som presvedčený, že oveľa lepšie by bolo prinajmenšom Bratislavčanov druhého kola testovania ušetriť a ušetrené testy použiť napríklad na hraniciach,“ doplnil.

Druhému kolu testovania v Bratislave nie je naklonený ani primátor Matúš Vallo. „Pri tak nízkom pomere pozitívnych ľudí, pravdepodobne medzi najnižšími na Slovensku, úplne rozumiem pochybnostiam o potrebe realizovať druhé kolo testovania v našom meste,“ uviedol Vallo a vyjadril obavu, že druhé kolo testovania sa pri takých nízkych počtoch pozitívnych nestretne s pochopením. „Rovnako dôležité je myslieť aj na efektivitu vynaložených zdrojov. Teda, či v súčasnom stave nákazy v Bratislave nedokážeme lepšie ustrážiť priebeh pandémie napr. dôsledným trasovaním, cieleným testovaním a posilnením regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Bez toho, aby sme tak zásadne obrátili hore nohami životy všetkých obyvateľov,“ doplnil Vallo. „Najbližšie hodiny a dni sa budem pýtať štátnych úradov, radiť so starostkami a starostami, čo tieto čísla budú znamenať pre protiepidemiologické opatrenia v Bratislave, a či a ako sa môžeme vyhnúť druhému kolu plošného testovania,“ uzavrel.

Pridaj komentár