Dátum: 23. septembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Dopravný podnik predstavil 31 nových kĺbových autobusov

Dopravný podnik Bratislava (DPB) dnes symbolicky pri príležitosti medzinárodného dňa bez áut predstavil 31 nových kĺbových autobusov s modernou výbavou.

Ako informoval hovorca DPB Martin Chlebovec, nové autobusy zlepšia komfort cestovania a posilnia niektoré linky. „Druhá várka nedávno objednaných nových autobusov prichádzala do bratislavského depa po skupinách, následne sa testovali jednotlivé komponenty a v súčasnosti sa postupne zaraďujú do premávky,“ uviedol.

Nové nízkopodlažné vozidlá doplnia a modernizujú vozidlový park DPB a zabezpečia zvýšenie prepravnej kapacity najmä najvyťaženejších liniek v rôznych mestských častiach. V prvej etape objednal dopravca 40 kusov kĺbových vozidiel, pri objednávke druhej časti flotily využil opciu a dokúpil 31 vozidiel. „Zaujímavosťou je dosiahnutá úspora pri tomto nákupe, ktorá predstavuje zhruba päť miliónov eur, vďaka čomu ide o historicky najvýhodnejšiu kúpu kĺbových autobusov,“ priblížil hovorca s tým, že na rozdiel od posledného obstarávania kĺbových vozidiel v roku 2017 je celková cena o 30 percent nižšia.

Dopravný podnik predstavil 31 nových kĺbových autobusov
Foto: SITA/Jana Birošová

Nové vozidlá DPB postupne nasadí najmä na linky 21, 31, 32, 37 39, 50, 63, 70, 78, 88, 93, 96, 98, kde budú premávať spoločne s ostatnými typmi kĺbových autobusov. „Cestujúca verejnosť sa s novými vozidlami stretne napríklad v rámci jazdy v smere Záhorská Bystrica – Staré Mesto, Lamač – Ružinov, obsluhovať budú tiež smer Devínska Nová Ves – centrum mesta a posilnia aj tradične vyťažené linky obsluhujúce napríklad Petržalku, Ružinov a Nové Mesto,“ skonštatoval DPB.

Dopravný podnik predstavil 31 nových kĺbových autobusov
Foto: SITA/Jana Birošová

Oproti vozidlám z prvej objednávky budú nové autobusy vybavené úspornejšími plne ledkovými prednými svetlometmi. „Cestujúcim ponúknu moderný interiér s 39 sedadlami v hygienickom koženkovom prevedení a sedadlami vyhradenými pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou,“ spresnil Chlebovec s tým, že v každom vozidle sú vyhradené priestory pre detský kočík, invalidný vozík a bicykel. K dispozícii budú tiež USB nabíjačky, WIFI pripojenie a kamerový systém.

Dopravný podnik predstavil 31 nových kĺbových autobusov
Foto: SITA/Jana Birošová

Informačný systém poskytne cestujúcim aktuálne dopravné informácie vrátane informácií o možnosti prestupov v reálnom čase. „Klimatizácia plní funkciu nielen chladenia, ale aj kúrenia a je spúšťaná automaticky v závislosti od vonkajšej teploty a teploty v interiéri autobusu,“ priblížil hovorca a dodal, že klimatizácia v kombinácii s vysokou mierou zatmavenia determálnych okien zabezpečí v priestore pre cestujúcich účinný tepelný komfort najmä počas horúcich letných dní. Vozidlá disponujú tiež systémom pre automatické počítanie cestujúcich (APC) a hlásičmi pre slabozrakých a nevidiacich.


Pridaj komentár