Dátum: 4. mája 2023 Autor: Metropola Komentáre: 1
Do ZOO Bratislava prišli sysle

Bratislavská zoo privítala nových obyvateľov – skupinu sysľov. Ide o iniciatívu, v rámci ktorej sa zoo zapája do záchranného programu zameraného na ochranu existujúcej populácie sysľa pasienkového a zakladanie nových populácií. V minulosti bežný hlodavec je totiž vplyvom ľudskej činnosti na pokraji vyhynutia. Sysle dnes patria medzi vzácne a prísne chránené druhy.

Sysle, ktoré sa v zoo v týchto dňoch udomácňujú, pochádzajú z voľnej prírody. V bojnickej zoo prešli karanténou, po ktorej putovali do pripraveného sysľoviska. Je to ohrada s pletivom, ktoré je v hornej aj dolnej časti zohnuté, aby zabránilo podkopaniu sysľov alebo prelezeniu cez plot. Kamene, drevené palety so slamou a konármi zabezpečili sysľom úkryt.

Do ZOO Bratislava prišli sysle

Kým si sysle zvyknú na nové prostredie, prvé dva týždne budú v zoo kŕmené. Po odstránení plotu budú spásať trávy na lúke a hľadať si prirodzenú potravu. Tou sú steblá tráv, rastliny a hmyz. Očakáva sa, že sysle sa budú samovoľne presúvať a vytvoria kolónie v ďalších lokalitách. Ak pôjde všetko podľa plánu, už v júni by mali na svet prísť syslie mláďatá.

„Aj v dnešnej dobe vo voľnej prírode počet sysľov ubúda, prevažne kvôli príliš intenzívnemu poľnohospodárstvu,“ vysvetľuje riaditeľ ZOO Bratislava Matej Dobšovič. Vytrácajú sa z nížin, ktoré sú ich tradičným domovom.

Do ZOO Bratislava prišli sysle

1 people reacted on this

Pridaj komentár