Dátum: 13. apríla 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Cena nových bytov v hlavnom meste rastie a každý kvartál prekonáva rekord

Dopyt po nových bytoch je stále enormne vysoký, preto nie je dôvod na pokles cien nehnuteľností v Bratislave.

Cena nových bytov Bratislave neustále rastie a každý kvartál prekonáva svoje predchádzajúce maximum. Vyplýva to z aktuálnej analýzy realitnej spoločnosti Lexxus. „Celkový počet developerských projektov na bratislavskom trhu rezidenčných nehnuteľností sa naďalej znižuje. Dopyt po nových bytoch je stále enormne vysoký, a preto nie je dôvod na pokles cien nehnuteľností v Bratislave,“ uvádza spoločnosť.

Priemerná cena voľných bytov v hlavnom meste ku koncu prvého kvartálu 2021 dosiahla hodnotu 2 844 eur bez DPH. „Ide o nové pokrízové maximum, medzikvartálne sa zvýšila o 101 eur, resp. približne o 3,7 percenta. V medziročnom porovnaní sme zaznamenali nárast priemernej ceny vo výške 12,2 percenta, dynamika jej rastu sa zrýchlila,“ vysvetľuje spoločnosť. „Priemerná cena voľných bytov rástla približne v polovici nových projektov. Ceny preceňovaných bytov v niektorých prípadoch vzrástli dokonca o dvojciferné percentuálne hodnoty,“ doplnil risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič. Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých bratislavských okresoch. Najvýraznejšie sa zvýšila v Bratislave V, najmenej v Bratislave III.

Podľa prvých dát, v hlavnom meste nové byty aktuálne ponúka 78 developerských projektov. Ponuka nových bytov stúpla len o 733 bytových jednotiek, čo predstavuje medzikvartálny pokles takmer o 21,6 percenta. Ponuka nových bytov v Bratislave pribúda pomalšie ako je nastavený dopyt. „Dopyt po bývaní sa naďalej oživuje, oproti začiatku minulého roka je takmer dvojnásobný. Z tohto dôvodu počet voľných nových bytov klesá,“ vysvetľuje spoločnosť a dodáva, že piaty bratislavský okres vypredáva svoju ponuku a dosiahol historicky najnižšiu úroveň počtu voľných bytov v ponuke na bývanie.

Ku koncu sledovaného obdobia bolo na trhu k dispozícii 1 914 voľných nových bytov. Medzikvartálne sa tak ich počet znížil o 11,4 percenta. „Tretíkrát od krízy v roku 2009 klesol počet voľných bytov pod psychologickú hranicu 2 000 jednotiek,“ doplnila spoločnosť.

Na trhu starších, tzv. sekundárnych bytov, klesla ponuka nehnuteľností o viac ako 8,5 percenta. Dynamika rastu priemernej ceny nehnuteľností ponúkaných na sekundárnom trhu sa na rozdiel od trhu novostavieb znížila. Enormné prírastky počtu bytov ponúkaných na prenájom sa prvýkrát od pandémie zastavil. „Priemerné ceny prenájmov klesli v rámci všetkých kategórií bytov, okrem päť a viacizbových bytov,“ uzavrela spoločnosť.

Foto: Shutterstock.com

Pridaj komentár