Dátum: 6. októbra 2020 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Budova Propeleru čaká na nového prenajímateľa

Ikonickú budovu Propelleru na Rázusovom nábreží chce mestská časť Staré Mesto prenajať, budúci prevádzkovateľ má vyjsť z verejnej obchodnej súťaže, ktorá bude oficiálne vyhlásená 7. 10 a súťažné návrhy bude možné podávať až do 6. 11. O víťazovi rozhodne súťažná komisia, výsledky súťaže budú zverejnené najneskôr do 20. 11. 2020.

Budova Propeleru čaká na nového prenajímateľa

Minimálna výška mesačného nájmu bola stanovená na 12 €/m2 (budova má rozlohu 70 m2), pričom predmetom nájmu je aj zariadenie prevádzky kaviarne a vybavenie kuchyne. Nájomná zmluva bude uzatvorená na jeden rok, vyhrá záujemca, ktorý ponúkne najvyššiu cenu.

Objekt by mal naďalej slúžiť ako nefajčiarska kaviareň s otváracou dobou do 22.00 h., pričom nájomca je povinný rešpektovať funkčný štýl 30. rokov, v duchu ktorého bol objekt Propelleru v roku 2019 zrekonštruovaný a zariadený.

Mestská časť má si v podmienkach súťaže vyhradzuje právo organizovať v priestoroch Propelleru vlastné kultúrne a spoločenské akcie. Zároveň upozorňuje, že kultúrne a spoločenské aktivity nájomcu budú podliehať súhlasu Starého Mesta. „Nehľadáme len nájomcu, ale aj partnera pre mestskú časť, s ktorým by sme mohli pre Staromešťanov organizovať zaujímavé kultúrne a spoločenské podujatia, tak ako to bolo aj doteraz,“ zdôraznila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Podľa starostky Starého Mesta sa koncepcia využitia budovy osvedčila – aj počas koronakrízy, kedy slúžila pre projekt Staromestské seniorské menu, aj po uvoľnení opatrení počas leta, kedy boli v Propelleri a jeho najbližšom okolí zorganizované úspešné kultúrne podujatia. Kaviareň tiež slúži na pravidelné stretnutia starostky s obyvateľmi mestskej časti.

Súťažné podklady na prenájom Propelleru budú zverejnené na webovej stránke mestskej časti, záujemcovia ich môžu získať aj osobne v podateľni miestneho úradu.

Pomohol v čase koronakrízy

Pomohol v čase koronakrízy

Budovu Propelleru postavili v roku 1931 podľa projektu uznávaného slovenského architekta Emila Belluša, do dnešnej podoby ju neskôr upravil významný autor Ján M. Bahna. Funkcionalistická stavba – rovnako ako jej náprotivok na petržalskej strane Dunaja – pôvodne slúžila ako zastávka kyvadlového plavidla propeler. Poslední pasažieri prešli jej priestormi v roku 2003.

Odvtedy Propeller slúžil ako bar (pomerne pochybnej povesti), ale najčastejšie chátral.

V roku 2018 ho nechal čiastočne zrekonštruovať vtedajší starosta Starého Mesta a Propeller chvíľu fungoval ako čitáreň s malým občerstvením.

V roku 2019 kaviareň prešla kompletnou rekonštrukciou, ktorá sa nesie v duchu 30. rokov a nadväzuje na Bellušov odkaz. Autorom projektu obnovy je interiérový dizajnér Peter Kočický. Začiatkom roku 2020 pribudla na budove aj replika pôvodného svetelného nápisu, bol financovaný z dotačnej schémy Bratislavského samosprávneho kraja. Na začiatku koronakrízy Propeller dočasne slúžil ako Staromestská vývarovňa. Projekt bol súčasťou pomoci mestskej časti staromestským seniorom, ktorým mestská časť zabezpečila bezplatný dovoz obedového menu na dennej báze za zvýhodnenú cenu.

Pridaj komentár