Dátum: 7. apríla 2021 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Bratislavské mosty - Červený most

Červený most je súčasťou Bratislavy už od roku 1848 a vybudovali ho ako súčasť jednej z prvých železničných tratí spájajúcich Marchegg s Bratislavou.

Červený most

Svoje pomenovanie dostal podľa červených tehál, z ktorých bol vybudovaný. Tejto farbe zostal verný až do súčasnosti, veď aj po rekonštrukcii ho znovu natreli tou istou farbou a červená tu žiari dodnes.

Poblíž trate sa nachádza aj pôvodný železničný domček, pôsobiaci mimoriadne idylickým dojmom. Pamätá ešte prvý vlak, ktorý sem priviezol cestujúcich až z Viedne,  samozrejme  ťahaný parnou lokomotívou.

Počas druhej svetovej vojny zažil most aj veľmi dramatické chvíle. 4. apríla, roku 1945 ho ustupujúca nemecká armáda vyhodila do povetria. V rekordne rýchlom čase, počas siedmych dní bolo príslušníkmi Červenej armády a miestneho obyvateľstva  vybudované provizórne premostenie a o tri roky neskôr, v roku 1948 bol znovu vybudovaný oceľový most, natretý ako inak, na červeno.

Pri Červenom moste sa nachádza železničná zastávka Bratislava-Železná studienka, ktorá je súčasťou železničnej trate Bratislava – Marchegg, po ktorej 20. augusta 1848 prišiel do Bratislavy prvý vlak z Viedne. Viac na stránkach bratislavskykraj.sk …

Zdroj: bratislavskykraj.sk / Mestské lesy v Bratislave

Pridaj komentár