Dátum: 6. apríla 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
LACNEJŠIE MHD | Cena ročného predplatného lístka na mestskú hromadnú dopravu sa zníži na 199 eur

Lacnejšia MHD | Magistrát chce motivovať obyvateľov, aby po ustúpení pandémie začali znova využívať verejnú dopravu.

Lacnejšia MHD

Magistrát Bratislavy vyzýva obyvateľov, aby po ustúpení pandémie ochorenia COVID-19 začali opäť využívať verejnú dopravu. Motivovať ich má k tomu aj znížená cena ročného predplatného lístka na mestskú hromadnú dopravu (MHD) od 1. júla. Na dnešnom brífingu o tom informoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo. „Keď sa ľuďom skončí home office, začne sa neúmerné zaťaženie automobilovou dopravou, pre nás zostáva jasnou alternatívou MHD,“ uviedol primátor a dodal, že zníženie ceny ročného predplatného na sumu 199 eur, predstavuje pokles o 25 percent.

„Dva a pol roka bojujeme o to, aby sme mali viac ľudí v MHD. Pracujeme na tom, aby naša MHD bola čistejšia a bezpečnejšia, montujú sa nové klimatizácie a kamery, a tiež aby bola rýchlejšia,“ skonštatoval Vallo a dodal, že od júla bude bratislavská MHD aj lacnejšia. „Vieme, že toto je typ lístka, ktorý používa 40-tisíc Bratislavčanov, sú to presne tí ľudia, ktorí MHD využívajú najviac, a som presvedčený, že nová cena priláka aj ďalších,“ doplnil s tým, že zmeny nastanú aj v iných druhoch lístkov, niektoré zdražejú a iné sa zrušia. Mesto uvažuje aj o zrušení Bratislavskej mestskej karty.

Zvýhodnenie cestovného pripravuje aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na prímestských linkách. Rovnako chce zabrániť nadmernému zaťaženiu ciest po uvoľnení opatrení. „Chceme ľudí motivovať, aby začali s dôverou využívať naše červené autobusy Slovak Lines,“ skonštatoval predseda BSK Juraj Droba. „Čo sa týka železníc, tam viac urobiť nemôžeme. Budeme však apelovať na štátnu firmu, aby neznižovala počty spojov,“ doplnil Droba s tým, že BSK pokračuje tiež vo výstavbe Park & Ride miest. „Minulý rok sme odovzdali štyri takéto miesta, tento rok chceme otvoriť ďalšie dve alebo tri,“ dodal.

Zľavnený ročný predplatný lístok bude platiť u všetkých dopravcov zapojených do systému Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (IDS BK). „Výhodnejšiu cenu ročných predplatných lístkov budú môcť využiť cestujúci aj v regionálnych zónach IDS BK,“ doplnili zástupcovia magistrátu s tým, že lacná ročná električenka bude atraktívna aj pre tých, ktorí do Bratislavy dochádzajú autom. Držitelia predplatného lístka na MHD budú môcť parkovať na záchytných parkoviskách za zvýhodnenú cenu. Mesto chce pokračovať aj v opatreniach pre rýchlejšiu dopravu MHD. „Zaviedli sme 10 kilometrov BUS pruhov. V nasledujúcich mesiacoch zavedieme ďalšie úseky s preferenciou MHD, vďaka ktorej bude verejná doprava rýchlejšia a spoľahlivejšia,“ uzavrel magistrát.

Pridaj komentár