Dátum: 19. októbra 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Letisko Bratislava bude mať onedlho nové pravidelné spojenie s najväčším mestom Turecka

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za deväť mesiacov tohto roka celkovo vyše 1,5 milióna cestujúcich, čo je viac ako za celý minulý rok. Medziročne ide o prírastok o 31 %. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Keketi vo štvrtok informoval, že počet pasažierov od začiatku tohto roka do konca septembra v porovnaní s rovnakým obdobím predpandemického roka 2019 dosiahol 81 %. Bez výpadku cestujúcich na a z Ukrajiny by podľa neho už pravdepodobne dosiahli úroveň spred pandémie.

Tohtoročná letná sezóna od júna do septembra bola pre bratislavské letisko historicky najlepšia. „Za štyri mesiace letnej sezóny sme obslúžili viac ako milión pasažierov,“ priblížil Keketi. V porovnaní s minuloročnou letnou sezónou ich bolo o 25 % viac. Charterová preprava pre cestovné kancelárie mala v letných mesiacoch podiel 44 % z počtu cestujúcich. „Chartre majú výrazne rastúci trend už aj oproti roku 2019, evidujeme nárast o 15 %. Snažíme sa dostať na predcovidové čísla, ale v pravidelnej preprave je to komplikovanejšie a sme závislí na leteckých spoločnostiach,“ poznamenal šéf bratislavského letiska.

Letisko v uplynulej letnej sezóne presiahlo hranicu jedného milióna cestujúcich piatykrát od roku 1993, predtým ju dosiahlo v rokoch 2008, 2017 až 2019. V septembri prešlo bránami najväčšieho domáceho letiska viac ako 219-tisíc pasažierov, medziročne ich pribudlo 29 % a oproti rovnakému mesiacu roka 2019 to bolo na úrovni 88 %. V minulom mesiaci na letisku vybavili cez 3-tisíc letov. Najsilnejším mesiacom tohto roka bol august s takmer 310-tisíc cestujúcimi, letisko za deväť mesiacov zároveň zaznamenalo viac ako 21-tisíc vzletov a pristátí.

Pridaj komentár