Dátum: 20. októbra 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Petržalka spustila výdajňu teplej stravy a nápojov pre ľudí bez domova

Bratislavská Petržalka spustila pilotný projekt pomoci ľuďom bez domova. Ako informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, celoročne v pondelky im poskytne výdaj teplej stravy a nápojov. Výdajňa funguje v budove kotolne na Haanovej ulici každý pondelok od 18:00 do 19:00. „V Petržalke žije odhadom 190 ľudí bez domova, ich celkový počet ukážu až výsledky aktuálneho sčítania ľudí bez domova v Bratislave, zastrešovaného magistrátom hlavného mesta,“ priblížila Halašková.

Mestská časť prostredníctvom svojho Oddelenia sociálnych vecí (OSV) v spolupráci s neziskovými organizáciami či občianskymi združeniami postupne nastavuje sieť rôznych foriem podpornej pomoci. Rovnako sa snaží aj o prevenčnú činnosť, a to najmä pravidelným monitoringom ľudí bez domova prespávajúcich na uliciach, ktorých podľa vedúceho OSV Jána Korca na území Petržalky pribúda. „Okrem toho sa prehlbuje bytová chudoba a vzrastá počet ľudí so psychiatrickými diagnózami,“ skonštatoval.

Petržalská samospráva aktívne kontaktuje takmer stovku klientov žijúcich v provizórnej forme bývania, teda v chatrčiach, stanoch, karavanoch či plenéri. Výraznejšiu aktivitu pritom vyvíja najmä v chladných mesiacoch, keď je v uliciach uplatňovaný zimný krízový plán pomoci. V rámci neho bude v novembri spustená aj petržalská krízová linka 0947 487 061. „Vo vyhradených hodinách bude slúžiť pre včasnú identifikáciu ľudí, ktorí sa v zimnom období ocitnú v náhlej núdzi,“ uviedla hovorkyňa samosprávy.

Medzi novinkami v rámci pomoci ľuďom bez domova je aj celoročná výdajňa teplej stravy a nápojov na Haanovej. „Ide o pilotný projekt, ktorý vznikol v spolupráci s neziskovou organizáciou Doma u Kapucínov, pričom funguje i korektná spolupráca s kolegami z mestskej polície,“ priblížila Halašková s tým, že občerstvenie zahŕňa najmä teplé polievky, kávu a čaj.„Cieľom výdajne je aj socializácia klientov, ktorí sa pri šálke čaju môžu porozprávať medzi sebou alebo s našimi odbornými pracovníkmi,“ doplnil Korec.

Okrem výdajne na Haanovej v novembri plánujú spustenie ďalšieho kontaktného miesta na Vyšehradskej, kde budú výlučne v zimnom období podávať teplý čaj.


Pridaj komentár