Dátum: 11. novembra 2021 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Americká ambasáda dĺži na nájomnom štvrť milióna euro

Americká ambasáda na Hviezdoslavovom námestí má ďalší problém, nielen že má neoprávnene oplotenie pred budovou v ktorej sídli, ale teraz ešte aj zadržiava nájomné za tento priestor, ktorý by mala vyplatiť Pamiatkovému úradu.

Americké veľvyslanectvo sídli v budove Pamiatkového úradu na Hviezdoslavovom námestí už 7 rokov. Podľa Hospodárskych novín má však na nájomnom dlhovať 260-tisíc eur. Ambasáda tvrdí, že dôvodom nesplácania nájmu je nespokojnosť s technickým stavom budovy.

Suma, ktorú zadržiava už dosiahla 260 000,- €. Dlhodobým problémom je napríklad trojmetrový plot, ktorým je veľvyslanectvo obohnané. Mestská časť Staré Mesto už v roku 2018 žiadala jeho odstránenie, no neúspešne.

O tom, že plot má z námestia zmiznúť, rozhodli bratislavskí poslanci ešte v roku 2016. Zastupiteľstvo na júnovom zasadnutí rozhodlo, že ambasáda bude za pozemok pod plotom platiť ďalšie tri roky nájomné jedno euro za meter štvorcový za deň, čo pri výmere 1 318 metrov štvorcových predstavuje približne 481-tisíc eur ročne. Dodatok k zmluve o nájme mal vstúpiť do platnosti pod podmienkou, že ho ambasáda podpíše do šesťdesiatich dní od schválenia uznesenia. Ambasáda síce doručila Hlavnému mestu SR Bratislava podpísaný dodatok v uvedenej lehote, bolo to však po uplynutí doby nájmu, po 15. auguste 2016. Poslanci hovorili o možnosti uzatvoriť nájomnú zmluvu na dobu určitú na tri roky do 15. augusta 2019, zmluvu však nakoniec zastupiteľstvo neschválilo.

Ambasáda USA mala mestské pozemky na Hviezdoslavovom námestí a Paulínyho ulici s rozlohou približne 1 300 metrov štvorcových prenajaté od roku 2005. Bezpečnostné opatrenia okolo budovy na Hviezdoslavovom námestí spravilo veľvyslanectvo v súvislosti s teroristickým útokmi v New Yorku z 11. septembra 2001.

Zdroj: www.cas.sk

Pridaj komentár