Site icon Časopis Metropola

Americká ambasáda dĺži na nájomnom štvrť milióna euro

Americká ambasáda dĺži na nájomnom štvrť milióna euro

Americká ambasáda na Hviezdoslavovom námestí má ďalší problém, nielen že má neoprávnene oplotenie pred budovou v ktorej sídli, ale teraz ešte aj zadržiava nájomné za tento priestor, ktorý by mala vyplatiť Pamiatkovému úradu.

Americké veľvyslanectvo sídli v budove Pamiatkového úradu na Hviezdoslavovom námestí už 7 rokov. Podľa Hospodárskych novín má však na nájomnom dlhovať 260-tisíc eur. Ambasáda tvrdí, že dôvodom nesplácania nájmu je nespokojnosť s technickým stavom budovy.

Suma, ktorú zadržiava už dosiahla 260 000,- €. Dlhodobým problémom je napríklad trojmetrový plot, ktorým je veľvyslanectvo obohnané. Mestská časť Staré Mesto už v roku 2018 žiadala jeho odstránenie, no neúspešne.

O tom, že plot má z námestia zmiznúť, rozhodli bratislavskí poslanci ešte v roku 2016. Zastupiteľstvo na júnovom zasadnutí rozhodlo, že ambasáda bude za pozemok pod plotom platiť ďalšie tri roky nájomné jedno euro za meter štvorcový za deň, čo pri výmere 1 318 metrov štvorcových predstavuje približne 481-tisíc eur ročne. Dodatok k zmluve o nájme mal vstúpiť do platnosti pod podmienkou, že ho ambasáda podpíše do šesťdesiatich dní od schválenia uznesenia. Ambasáda síce doručila Hlavnému mestu SR Bratislava podpísaný dodatok v uvedenej lehote, bolo to však po uplynutí doby nájmu, po 15. auguste 2016. Poslanci hovorili o možnosti uzatvoriť nájomnú zmluvu na dobu určitú na tri roky do 15. augusta 2019, zmluvu však nakoniec zastupiteľstvo neschválilo.

Ambasáda USA mala mestské pozemky na Hviezdoslavovom námestí a Paulínyho ulici s rozlohou približne 1 300 metrov štvorcových prenajaté od roku 2005. Bezpečnostné opatrenia okolo budovy na Hviezdoslavovom námestí spravilo veľvyslanectvo v súvislosti s teroristickým útokmi v New Yorku z 11. septembra 2001.

Zdroj: www.cas.sk

Exit mobile version