Dátum: 27. mája 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Aký osud čaká Mýtny domček na staromestskom brehu Dunaja?

Mýtny domček, ktorý sa nachádza pri Starom moste na staromestskom brehu Dunaja momentálne prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Tá by však už v júni mala byť ukončená a potom sa už len bude čakať, kedy nový nájomca otvorí prevádzku pre verejnosť.

Na čo slúžil Mýtny domček v minulosti?

Od roku 1890 slúžil Mýtny domček ako Úrad potravnej dane na čiare. V rokoch 1918 až 1919 a 1939 až 1944 tu bola tiež colnica. V roku 2012 v jeho priestoroch vzniklo Múzeum colníctva a finančnej správy. Toto múzeum tu však vydržalo len dva roky. Kvôli rekonštrukcii Starého mesta muselo svoju expozíciu zatvoriť a už sa sem viac nevrátilo. Po rekonštrukcii Starého mosta, roku 2017, sa schyľovalo k tomu, že si Mýtny domček prenajme Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky. To však nakoniec zmluvu nepodpísalo, nakoľko zistilo, že náklady na rekonštrukciu niekoľkonásobne presahujú pôvodný odhad sumy.

Z Mýtneho domčeka kaviareň

Stavba bola dlhé roky opustená a postupne chátrala. V októbri 2023 bola napokon vyhlásená verejná obchodná súťaž, v ktorej zvíťazil Šimon Mega zo spoločnosti Voxar. Ten prezradil, že by v jeho priestoroch chcel prevádzkovať malú kaviarničku, ktorá by kvôli malým vnútorným priestorom ponúkala najmä kávu so sebou, počas sezóny zmrzlinu, koláče, víno či nealko nápoje. Aj keď to zvonku na prvý pohľad tak nevyzerá, rekonštrukcia Mýtneho domčeka by mala byť ukončená už v júni. Následne to bude závisieť už iba od nájomcu ako rýchlo bude schopný prevádzku otvoriť.

Pridaj komentár