Dátum: 12. júla 2021 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Ako má vyzerať záchranárska ulička?

Polícia SR – Bratislavský kraj pripravila pre vodičov názorné video. Pripomíname, že vytvorenie záchranárskej uličky je zákonnou povinnosťou. Včasným vytvorením záchrannej uličky sa zvyšuje šanca na prežitie tých, ktorí sa pri nehode zranili.

zdroj: facebook.com/Ministerstvo vnútra SR

Novela zákona o cestnej premávke účinná od 1. apríla 2020 hovorí jasne:

  • Pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom.
  • Pri vytváraní záchranárskej uličky je na nevyhnutne potrebný čas vodič vozidla oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozí iného účastníka cestnej premávky.
  • Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla s právom prednostnej jazdy alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti; vodičovi iného vozidla je použitie záchranárskej uličky zakázané.“.

Pridaj komentár