Dátum: 24. novembra 2020 Autor: SITA Komentáre: 0
Župa predstavila budúcnosť Patrónky, má tam vzniknúť multifunkčný areál

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) predstavil projekt revitalizácie rozsiahleho priestoru v lokalite bývalej továrne na Patrónke v Bratislave. Vzniknúť tu má viacúčelový areál s priestormi pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia a ďalšie voľnočasové aktivity.

Podľa bratislavského župana Juraja Drobu projekt multifunkčného areálu na Patrónke nielenže oživí túto lokalitu, ale tiež prinesie pre obyvateľov množstvo atraktívnych funkcií. „Naším zámerom je, aby v areáli vznikol priestor pre školstvo, kultúru, umenie či šport. Dôležitou súčasťou priestoru má byť aj pamätník reflektujúci na smutnú židovskú históriu v tejto lokalite. Projekt má nielen lokálny, ale aj nadmestský význam. Na Slovensku ide o jedinečný projekt svojho druhu,“ povedal Juraj Droba. Župní poslanci budú o revitalizácii rokovať na decembrovom Zastupiteľstve BSK.

Projekt počíta aj so zachovaním historických stavieb, či už väčších, alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Pôvodné obnovené objekty budú podľa potreby doplnené novými. Areál vlastní Bratislavský samosprávny kraj, jednotlivé budovy prenajíma menším podnikom. Väčšinovým správcom je zariadenie sociálnych služieb Rosa, v území sa okrem iného nachádza špeciálna škola, odborné učilište, internát, školský klub i rehabilitačné stredisko.

Názov lokality vznikol podľa hovorkyne BSK Lucie Forman začiatkom 20. storočia a bol hovorovým označením pre továreň na patróny, ktorú postavil viedenský podnikateľ Juraj Roth. V roku 1918 ju prevzal Československý štát a z bezpečnostných dôvodov bola v rokoch 1935-1938 postupne likvidovaná, čo urýchlila aj tragická udalosť v roku 1930, keď pri výbuchu náplne do patrónov zhorelo sedem robotníkov.

Pridaj komentár