Dátum: 7. januára 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
Župa modernizuje vozový a strojový park na údržbu ciest

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) modernizuje vozový a strojový park na údržbu ciest druhej a tretej triedy. V minulom roku kúpil osem nových mechanizmov a k nim aj univerzálne výmenné nadstavby s podvozkami 4×4 s celoročným využitím. Aktuálne župa rozšírila zostavu o štyri ľahké nákladné dodávkové automobily, tri tandemové hutniace cestné valce, jeden diaľkovo ovládaný pásový nosič náradia a prívesný vozík signalizačnej šípky. „Ak chcem mať udržiavané a bezpečné cesty, bez kvalitného technického vybavenia sa nezaobídeme. Modernizovanie a dopĺňanie vozového či strojového parku je potrebné, pretože sa tým zvyšuje úroveň realizovanej údržby ciest,“ uviedol bratislavský župan Juraj Droba.

Župa modernizuje vozový a strojový park na údržbu ciest
Stroj Robo Energreen na rádiové ovládanie pre lesnícke a pololesnícke práce (v popredíí) počas predstavenia nových mechanizmov v Správe ciest Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorá má na starosti cesty II. a III. triedy. Bratislava, 5. január 2024. Foto: SITA/BSK

Obnova a modernizácia cestnej zostavy uľahčí cestárom prácu a rovnako sa zvýši kvalita a bezpečnosť realizovaných prác počas výkonu údržby ciest. Zároveň vodiči lepšie postrehnú novú, ľahko viditeľnú techniku, ktorá má špeciálny oranžovo-reflexný polep a majáky, čím získajú priestor na väčší reakčný čas. Modernou technikou bude správca župných komunikácií vedieť minimalizovať čas dopravných obmedzení na cestách na nevyhnutné minimum.

Župa modernizuje vozový a strojový park na údržbu ciest
Modernizácia mechanizmov v Správe ciest Bratislavského samosprávneo kraja, ktorá má na starosti cesty II. a III. triedy. Bratislava, 5. január 2024. Foto: SITA/BSK

Zakúpené cestné valce zvýšia kvalitu opravy výtlkov. Pásový nosič náradia je robot, ktorý má tri výmenné prídavné zariadenia. Prvým je lesná fréza, ktorá bude slúžiť na odstraňovanie náletových drevín z ťažko dostupných terénov, čo prispeje k zvýšeniu rozhľadových pomerov. Ďalším je fréza na pne, pomocou ktorej budú cestári odstraňovať staré pne ako fyzické prekážky v priekopách a v blízkosti vozoviek. Zjednoduší a zrýchli sa údržba, keďže sa nebudú obchádzať prekážky. Tretím zariadením je čelná lyžica, ktorá bude čistiť kaly z oblastí mostov a priepustov, kam sa bežná komunálna technika nedostane.

Pridaj komentár