Dátum: 9. decembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Zimná údržba v hlavnom meste prechádza od soboty do režimu pohotovosti

Zimná údržba v hlavnom meste prechádza od soboty 10. októbra do režimu pohotovosti.

Ako informuje hlavné mesto na sociálnej sieti, v prechodnom období funguje čiastočná pohotovosť mechanizmov v závislosti od predpovede počasia. „Od soboty 22:00 vyhlasujeme kontinuálnu zimnú pohotovosť, ktorá bude trvať 90 kalendárnych dní, teda do 9. marca 2023,“ konštatuje mesto s tým, že počas tohto obdobia sú nonstop v pohotovosti všetky kapacity určené na prevenciu a zmiernenie dopadu nepriaznivých poveternostných podmienok.

V pohotovosti bude 28 sypačov s pluhom pod štyri tony, z čoho 17 zabezpečuje Komunálny podnik Bratislavy (KPB). Ďalej bude k dispozícii 40 sypačov s pluhom nad štyri tony, z čoho 10 zabezpečuje KPB a 106 ručných pracovníkov, z čoho KPB zabezpečuje 40 pracovníkov. Komunálny podnik sa tento rok pridáva k dodávateľovi aj v starostlivosti o cesty. „Zodpovedá za viac ako 1,5 milióna metrov štvorcových ciest a 339 246 metrov štvorcových chodníkov v správe mesta, v mestských častiach Ružinov, Nové Mesto, Rača, Vajnory, Podunajské Biskupice a Vrakuňa,“ priblížil magistrát.

Komunálny podnik tiež disponuje desiatimi kusmi zametacích strojov, nonstop dispečingom a havarijnou čatou, ktorá pomáha pri dopravných nehodách. Realizuje tiež podsyp autobusových ník inertným materiálom, ktorý slúži k zdrsneniu povrchu. Okrem KPB má nonstop dispečing zimnej pohotovosti aj Oddelenie správy komunikácií mesta, Slovenský hydrometeorologický ústav, dodávateľ A.I.I. Technické služby a Dopravný podnik Bratislavy (DPB).

Dopravný podnik vybavil viaceré vozidlá, najmä tie, ktorých trasy vedú po kopcovitých terénoch, špeciálnymi pneumatikami s odolnejším dezénom. „Od októbra je tiež v službe viacero pracovníkov, ktorí sa starajú o zastávky mestskej hromadnej dopravy,“ dodalo mesto s tým, že v pohotovosti je aj energodispečing, ktorý rieši prípadnú námrazu na trakčnom vedení. DPB disponuje tiež vyslobodzovacím vozidlom s hydraulickou rukou.

Do zimnej pohotovosti sa zapája aj Mestská polícia Bratislava, ktorá pomáha s doprovodom ťažkých mechanizmov, či odklonom nákladnej dopravy mimo centra mesta, pri pretrvávajúcich zlých poveternostných podmienkach. K dispozícii je tiež horúca linka zimnej údržby na telefónnom čísle +421 2 5935 6777 alebo mailovej adrese zima@bratislava.sk, kde je možné nahlasovať podnety.

Pridaj komentár