Dátum: 17. marca 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Žiaci sa snažia obnoviť školskú autobusovú linku v Petržalke

Žiaci bratislavských škôl sa snažia vrátiť do Petržalky školský autobus. Ako informovala externá spolupracovníčka s Kolégiom Zelenej školy na Spojenej škole (SŠ) Svätej rodiny Alena Potočárová, žiaci si sami navrhli trasu, ktorá by najefektívnejšie zasiahla čo najväčší počet študentov. O novej linke a trase rokujú aj s inými školami a Dopravným podnikom Bratislava (DPB).

Pred začiatkom pandémie jazdil po Petržalke školský autobus, ktorý rozvážal deti do viacerých základných a stredných škôl. S nástupom pandemických opatrení a uzatvorením škôl však linku zrušili. „Napriek tomu, že deti už viac ako rok chodia znova pravidelne do školy, školský spoj doteraz neobnovili. Snažíme sa to zmeniť, aby bola cesta do školy ekologickejšia a bezpečnejšia,“ uvádza iniciátor projektu, žiak Janko Ivičič.

Žiaci SŠ Svätej rodiny na Gercenovej ulici v rámci programu Zelená škola a Sokratov inštitút oslovili DPB so žiadosťou o obnovenie školského autobusu. „Zároveň sa vo svojej iniciatíve spojili s ďalšími školami – Základnou školou Holíčska a Gymnáziom Einsteinova, a presvedčiť chcú ešte ďalšie školy, ktoré sa nachádzajú na trase autobusu,“ vysvetlila Potočárová. Študenti SŠ Svätej rodiny sami navrhli novú trasu autobusu. Tá rešpektuje výsledky dotazníka, do ktorého sa zapojilo viac ako 360 žiakov školy. „Z dotazníka vyplynulo, že minimálne 90 žiakov je z iných častí Petržalky a školský autobus by využívali,“ doplnila s tým, že návrh novej trasy rešpektuje čas začiatku vyučovania na iných školách a berie do úvahy aj to, do akej miery sú jednotlivé školy na trase novej linky spádové.

Hoci je DPB obnove školského autobusu otvorený, zatiaľ nie je jasné, či naň nájde dostatok financií. V hre je preto aj možnosť zvýšenia počtu autobusových spojov v ranných hodinách. Žiaci by však preferovali, keby bola nová linka vyhradená iba pre deti dochádzajúce do školy. „Deti sa budú cítiť v autobuse bezpečnejšie a aj rodičia budú ochotnejší pustiť deti samé,“ vysvetľuje žiak Tomáš Pašuth. Presná trasa autobusu a financovanie ešte nie sú definitívne, keďže proces je momentálne v štádiu dialógu medzi školami a DPB.

Okrem obnovy školského autobusu sa žiaci SŠ Svätej rodiny chcú zamerať na ekologickejšie formy dopravy ako pešie dochádzanie a cyklodoprava. Iniciatíva žiakov je mentorovaná programom Zelená škola a Sokratov inštitút od občianskeho združenia Živica.

Pridaj komentár