Dátum: 5. júla 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Začal sa 20. ročník festivalu Viva Musica!

Festival Viva Musica! je najväčším letným hudobným festivalom v Bratislave. Tento ročník festivalu je už dvadsiaty v poradí a odštartoval 4. júna 2024 koncertom Viva Fallgrapp! & Spectrum Orchestra v Starej tržnici.

O festivale Viva Musica!

Festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 a jeho cieľom je sprístupniť klasickú hudbu širokej verejnosti a zároveň prispieť ku kultúrnemu životu Bratislavy počas leta. Za 20 rokov svojej existencie festival navštívili umelci z celého sveta ako idon Kremer, Laurie Anderson, Philip Glass, John Malkovich, Nigel Kennedy, Michael Nyman, Víkingur Ólafsson, Emily D’Angelo, Kronos Quartet, The King’s Singers či Ensemble intercontemporain a mnohí ďalší. V roku 2022 festival dokonca získal medzinárodnú známku kvality EFFE label (Europe for Festivals, Festivals for Europe), udeľovanej Európskou festivalovou asociáciou (EFA) festivalom za umelecké kvality, prínos k rozvoju domácej scény a významný medzinárodný rozmer. Tento ročník prináša aj novinku – majstrovské kurzy v podaní svetoznámeho huslistu Maxima Vengerova a klaviristky Poliny Osetinskaye. 

Otvárací koncert Viva Fallgrapp! & Spectrum Orchestra

Prvým zo série koncertov vrámci festivalu bol koncert kapely Fallgrapp. Hudobníci na 360 stupňovom pódiu v sprievode Spectrum Orchestra pod vedením huslistu Jána Kružliaka ml. predviedli to najlepšie zo svojej tvorby v autorských úpravách Andrey Kružliakovej, Haimoni Balgavej a Martina Majla Štefánika. Koncert začal príhovorom moderátora večera Martina Staňa a pokračoval rozhovorom s riaditeľkou festivalu Jankou Kovalčik, ktorá priblížila históriu ale aj súčasnosť festivalu. Okrem hudobného zážitku si mohli prítomní diváci vychutnať aj tanečné vystúpenie a bez povšimnutia určite neostala ani práca osvetľovačov, ktorí dotvárali finálny efekt vystúpenia. Vrámci festivalu sa uskutoční ďalších 14 koncertov v rôznych častiach Bratislavy.

Viac informácií o festivale nájdete TU.

Pridaj komentár