Dátum: 19. mája 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Viete kde v Bratislave sa nachádza Šendorf?

Šendorf je ľudové pomenovanie pre dnešnú Obchodnú ulicu. Jej názov bol odvodený od prímestskej obce Schöndorf, ktorá sa nachádzala v týchto miestach. Prečítajte si, čo ste o tejto známej bratislavskej ulici možno nevedeli.

Šendorf kedysi…

Šendorf, dnes Obchodná ulica mala v minulosti viac názvov. Podľa niektorých zdrojov je identická s osadou Krásna Ves (Schöndorf), ktorá zanikla v 13. storočí. Či už to tak bolo alebo nie, od 15. storočia sa táto ulica často označovala práve názvom Schöndorf, zľudovene Šendorf. Ulica sa tiahne od Michalskej brány po Kollárovo námestie, kde kedysi stála Schöndorfská brána. Na tejto ulici bývali kedysi prevažne vinohradníci a v mnohých domoch boli vybudované vínne pivnice. V roku 1899 tu boli položené električkové trate. Po prvej svetovej vojne sa tu usadili ďalší obchodníci a remeselníci a Obchodná ulica sa stala dôležitou obchodnou tepnou. Táto ulica získala na významnosti aj preto, že sa tu nachádzala napríklad prvá záložňa v Prešporku či prvé prešporské záhradníctvo Michala Brucknera.

Zdroj: Vydavateľstvo Marenčin PT

…Obchodná ulica dnes

Obchodná ulica prešla v rokoch 2005 a 2006 kompletnou rekonštrukciou, kedy bola vymenená dlažba na celej ulici a tiež koľaje električkovej trate. V súčasnosti Obchodná ulica nie je až takou frekventovanou, čo nákupov týka. Jej obrovskou konkurenciou sa totiž stali veľké obchodné centrá, ktorých je v Bratislave viac než dosť. Napriek tomu však Obchodná ulica určite má miesto v srdciach Bratislavčanov ale aj turistov, pre ktorých je to obľúbená zastávka pri potulkách Starým Mestom. Nájdete tu viacero legendárnych podnikov, kaviarní s výbornou kávou, reštaurácie, obchody s oblečením a obuvou a iné prevádzky, ktoré majú svojich stálych zákazníkov. Čo sa kuriozít týka, v roku 2023 sa dostala medzi najdrahšie ulice sveta. Tento rebríček bol zostavený na základe výšky nájomného za obchodný priestor.

Zdroj: Wikipedia, David Castor

Pridaj komentár