Dátum: 7. júla 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Viete, kde sa nachádza Februárka a čím bola výnimočná?

Prvým panelákom v Bratislave bol „Montdom“ na Kmeťovom námestí. Prvým sídliskom boli Krasňany a prvým väčším panelovým sídliskom bola Februárka. Prečítajte si, čím bolo toto sídlisko výnimočné aj ako sa tam žilo kedysi a dnes.

Od prvého paneláku k sídlisku

Prvý panelák v Bratislave ale zároveň aj na celom Slovensku bol postavený v roku 1955 na Kmeťovom námestí. Nazývali ho tiež „experimentom“. Nachádza sa v ňom 36 bytov a postavili ho za rekordné tri mesiace. Dodnes v ňom bývajú ľudia a je zároveň technickou pamiatkou.

Po úspechu prvého paneláku sa začalo budovať prvé sídlisko. To sa začalo stavať v Krasňanoch. Prvý dom tu bol postavený však ešte v roku 1952. V panelákoch boli prevažne dvojizbové byty kam sa sťahovali najmä mladé rodiny, ktoré prišli do Bratislavy za prácou. A keďže išlo o mladé rodiny, sídlisko bolo aj plné malých detí. Pri každom dome bol stojan na sušenie bielizne, kde ste v tom čase mohli vidieť visieť plienky. Aj preto sa toto sídlisko chvíľu nazývalo aj „plienková kolónia“.

Februárka – výnimočné a obdivované miesto

Sídlisko Februárka bolo navrhnuté v roku 1957 kolektívom architekta Štefana Svetka, ktorý neskôr navrhol aj budovu Slovenského rozhlasu. Výstavba sídliska začala v roku 1958 a dostavané bolo v roku 1961. Svoju prezývku získalo podľa vtedajšieho názvu ulice, na ktorej sa nachádzalo – Ulice Februárového víťazstva, dnešná Račianska ulica. Bolo to prvé veľké sídlisko s takmer dvetisíc bytmi. Narozdiel od sídliska Krasňany už v čase svojej dostavby malo komplexnú občiansku vybavenosť ako obchody, školy, škôlky, ihriská či garáže. Dominantou sídliska boli štyri vysoké obytné bloky s nízkymi pavilónmi obchodov. Táto zóna sa volala Pokrok. Aj vďaka nej sa Februárka občas označuje rovnomenne – Pokrok.

Februárka bola výnimočná aj spôsobom výstavby. Prvýkrát tu bol totiž okrem panelovej sústavy a tradičného muriva použitý aj liaty betón. Ľudia v čase výstavby sídliska chodili toto miesto obdivovať a závideli tým, čo tam bývali. Dodnes patrí medzi najvyhľadávanejšie lokality na bývanie v hlavnom meste.

Pridaj komentár