Dátum: 28. marca 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Mesto pokračuje s prácami na rekonštrukcii fontány Družba na Námestí slobody

S rekonštrukciou najväčšej fontány v Bratislave začali v novembri minulého roka a potrvá 12 mesiacov.

Bratislava pokračuje s prácami na rekonštrukcii fontány Družba na Námestí slobody. Ako informuje mesto na sociálnej sieti, aktuálne pracujú na príprave betonáže podzemnej nádrže, vykonávajú búracie práce existujúcich konštrukcií a demontáž pôvodnej technológie. „Fontánu Družba aj s celým Námestím slobody revitalizujeme spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy v rámci Programu obnovy verejných priestorov Bratislavy – Živé miesta,“ uvádza magistrát. S rekonštrukciou najväčšej fontány v Bratislave začali v novembri minulého roka a potrvá 12 mesiacov.

Zdroj: Facebook.com/vallo.primator

Fontána je od roku 2007 nefunkčná. Má priemer 45 metrov, centrálna plastika váži 12 ton a je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. V minulosti bolo v bazénoch až 2-tisíc metrov kubických vody „Fontána Družba je v havarijnom stave, nefungujú čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená je aj hydroizolácia bazénov. Narušená je aj statika 12-tonového kvetu,“ priblížilo mesto pri spustení rekonštrukcie s tým, že najdlhšie bude trvať kompletná oprava súčastí podzemnej strojovne, ktorá sa nachádza pod fontánou.

Po dokončení opravy sa majú jednotlivé bazény fontány viac sprístupniť ľuďom, aby sa v nich dalo osviežiť počas letných horúčav. Fontána bude tiež menej náročná na spotrebu vody. V druhej fáze rekonštrukcie v druhej polovici tohto roka začnú postupne revitalizovať aj Námestie slobody. To nebolo komplexne rekonštruované od svojho vzniku v druhej polovici 20. storočia. V roku 2018 bolo na námestí urobených len niekoľko rýchlych zásahov.


Pridaj komentár