Dátum: 6. septembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
V Starom Meste vznikne alej Márie Terézie

Nakoľko mestské zastupiteľstvo nevyhovelo petícii za premenovanie námestia, po panovníčke pomenujú alej.

V bratislavskom Starom Meste vznikne Alej Márie Terézie, pokrstí ju priamy potomok cisárovnej. Ako informuje hovorca mestskej časti Matej Števove, slávnostné otvorenie aleje sa uskutoční v stredu 7. septembra o 17:30 pred budovou Základnej školy (ZŠ) Matky Alexie na Palackého 1. Na akte odhalenia kameňa s tabuľkou pomenovania sa zúčastní aj arcivojvoda Karl von Habsburg, súčasná hlava rodu Habsburgovcov, vnuk posledného rakúskeho cisára Karola I. a priamy potomok Márie Terézie v ôsmej generácii.

Petíciu za premenovanie Palackého ulice 1 na Námestie Márie Terézie inicioval zástupca zriaďovateľa, riaditeľka školy, predsedníčka Rady školy a zástupca Klubu otcov o dve osem pri ZŠ Matky Alexie. „Nakoľko mestské zastupiteľstvo nevyhovelo petícii, starostka Zuzana Aufrichtová sa rozhodla časť verejného priestoru pomenovať po Márii Terézii, a tak vyhovieť petícii občanov,“ priblížil hovorca. Namiesto námestia tak v lokalite vznikne Alej Márie Terézie.

Pomenovanie miesta pri ZŠ po Márii Terézii nie je náhodné. „Mária Terézia navštívila kláštor a dievčenskú školu Notre Dame štyrikrát. Pri otvorení v roku 1754 prišla aj s manželom Františkom Lotrinským, návštevu zopakovala v rokoch 1766 a 1773 a v roku 1775 bola cisárovná dokonca prítomná na skúške žiačok,“ vysvetlil Števove. „Blízky vzťah panovníčky ku škole naznačuje aj obsah 17 listov, ktoré sa zachovali a sú uložené v Archíve mesta Bratislavy. ZŠ Matky Alexie je jedným z miest, ktoré si v Bratislave pripomínajú cisárovnú Máriu Teréziu,“ uzavrela starostka.

Pridaj komentár