Site icon Časopis Metropola

V Starom meste sa budú žiaci vzdelávať online

V Starom meste sa budú žiaci vzdelávať online

Staromestské základné školy sa po jarných prázdninách, teda od pondelka 8. marca, otvoria len pre deti, ktorých rodičia pracujú v kritickej infraštruktúre a pre tých, ktorým povaha ich práce neumožňuje vykonávať ju z domu.

Ostatní žiaci sa budú vzdelávať online. Rozhodnutie je v súlade s usmernením Ministerstva školstva SR. Na tlačovom brífingu o tom informovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

„Prevádzka škôl v Starom Meste za ostatné tri týždne nevykázala žiadne väčšie problémy. Zo šesťdesiatich tried bola rozhodnutím RÚVZ zatvorená len jedna, z devätnástich materských škôl fungovali všetky,“ zhodnotila na brífingu starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

No keďže čísla nakazených, hospitalizovaných a, žiaľ, aj čísla úmrtí na Covid-19 neustále stúpajú, rozhodla sa mestská časť svoje základné školy po prázdninách nechať pre širokú verejnosť zatvorené. „Rozhodli sme sa tak po dôslednom uvážení. V záujme ukončenia pandémie považujeme za správne nasledovať rady odborníkov, s ktorými úzko spolupracujeme aj na projekte vyhodnocovania testov pre zamestnancov škôl a zákonných zástupcov detí,“ uviedla starostka.

Ako doplnila, najdôležitejšie je teraz znížiť mobilitu. „Deti nie sú len v školách. Po ceste domov sa s rodičmi zastavia v parku, v obchode,“ upresnila. „Apelujem na ľudí, aby nasledujúce tri týždne obmedzili mobilitu na nevyhnutné minimum,“ povedala Z. Aufrichtová.

Staré Mesto v spolupráci s Biomedicínskym ústavom SAV už tri týždne systematicky testuje zamestnancov škôl AG a PCR testami. Tento týždeň zrealizovala aj testovanie pre rodičov detí, ktoré pred prázdninami absolvovali prezenčnú výuku.

Pri tejto príležitosti starostka informovala, že odborníkom, s ktorými mestská časť spolupracuje na boji proti pandémii Covid-19, navrhne udeliť čestné občianstvo Starého Mesta. „Medzinárodne uznávaní vedci – biochemik Pavol Čekan, virológ Boris Klempa – a záchranár Ivan Baláži nám výrazne pomohli radami ako predísť problémom a ako sa aj do budúcna vysporiadať s tým, aby Staré Mesto bolo bezpečným miestom,“ upresnila Z. Aufrichtová.

Starostka zároveň na brífingu pripomenula, že mestská časť skončila s celoplošným testovaním a prenechala ho súkromným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí prevádzkujú odberové miesta na základe zmluvy s Ministerstvom zdravotníctva SR. „Pravidelné testovania, na ktorých výrazne participovali zamestnanci Starého Mesta, doslova ochromilo chod úradu,“ vysvetlila starostka. V Starom Meste v súčasnosti funguje trinásť takýchto odberových miest, väčšina je otvorená šesť dní v týždni, niektoré testujú aj v nedeľu.

Exit mobile version