Dátum: 6. marca 2021 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Umelecká inštalácia KUVYT sa presťahovala zo Starého Mesta do Petržalky

Umelecká inštalácia KUVYT dnes opustila Staré Mesto. Hviezdu poskladanú zo šiestich dvojfarebných lodných kontajnerov, ktorej autorom je Lubo Mikle, previezli vrtuľníkom na petržalskú stranu Dunaja, hneď vedľa Starého mosta. Dielo v tejto podobe bolo na Rázusovom nábreží vedľa Propelleru umiestnené od polovice decembra 2020.

Sťahovanie „hviezdy“ KUVYT sprevádzali prísne opatrenia, na niekoľko minút musela byť zastavená aj doprava. Uvažovalo sa aj o presťahovaní loďou, či kamiónmi, no podľa autora išlo o najjednoduchší a tiež najekonomickejší spôsob prevozu. Transport prebehol bez komplikácií.

Hviezda je treťou fázou inštalácie, ktorá reaguje na obdobie koronakrízy. „Je to obdobie s ničím neporovnateľného zásahu do umeleckej tvorby, slobodného pohybu, ľudskej komunikácie, života dedín, miest, ale aj širších vzťahov a krajiny, ohrozenia zdrojov živobytia aj ekonomických systémov krajín,“ povedal Lubo Mikle.

V prvej fáze boli jednotlivé segmenty umiestnené v rôznych častiach Bratislavy, v druhej sa „stretli“ na Vajanského nábreží ako sústava vedľa seba umiestnených jednotiek. 22. decembra 2020 sa transformovali do jediného objektu, hviezdy.

Citát starostky „Symbolika diela spočíva v odkaze, že boj s ťažkými problémami môže byť úspešný len spájaním. Dnešná etapa konceptu KUVYT pre mňa predstavuje spájanie a vytváranie mostov medzi ľuďmi,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

KUVYT, ktorý bolo súčasťou kovidovej verzie obľúbeného podujatia Biela noc a vyvrcholením Kultúrneho leta na nábreží, podporil staromestský Fond architekta Weinwurma.

Pridaj komentár