Dátum: 25. júna 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
V sobotu vyštartuje z Bratislavy do Leopoldova historický parný vlak

Podujatie sa uskutoční pri príležitosti 40. výročia ukončenia prevádzky parných rušňov na Slovensku.

V sobotu 26. júna vyštartuje z Bratislavy do Leopoldova historický parný vlak. „Pandemická situácia nedovolila na deň presne po 40 rokoch zrealizovať podujatie Kráľovná železníc neodišla, čiže akúsi rekonštrukciu slávnostného programu zo 17. októbra 1980, keď bola slávnostnou jazdou parného vlaku z Bratislavy cez Galantu a Trnavu do Leopoldova ukončená pravidelná prevádzka parných rušňov na Slovensku,“ uviedla riaditeľka odboru komunikácie a marketingu Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová. ŽSR v spolupráci s partnerskými občianskymi združeniami sa rozhodli podujatie usporiadať v náhradnom termíne, a to túto sobotu.

V tento deň vyrazí z bratislavskej hlavnej stanice o 7:40 parný vlak, ktorý na rovnakej trase opäť odtiahne parný rušeň Štoker 556.036 ako pred 40 rokmi. Zastaví v Senci, Galante, Trnave a v Leopoldove. Tam ho vystrieda parný rušeň 555.3008, ktorý vlak potiahne späť do Bratislavy, tentokrát však cez Trnavu a Pezinok. „Poobede sa obidva parné rušne vydajú spolu na hviezdicovú jazdu po tratiach v Bratislave,“ dodala Feik Achbergerová.

„Parný rušeň 556.036, prezývaný Štoker, je jeden z tých, ktoré sa podarilo zachrániť pred plameňmi autogénu. Po skončení prevádzky parných rušňov sa stal súčasťou zbierok podnikového múzea železníc na Slovensku, dnešného Železničného múzea SR. Vďaka dobrovoľníkom z občianskeho združenia Spolok Výhrevne Vrútky je rušeň stále funkčný a dokáže ťahať vlaky rovnako ako pred 40 rokmi,“ uviedol riaditeľ múzea Michal Tunega. V zbierke múzea sa nachádza viac ako 270 historických železničných vozidiel. Parných rušňov je 35, z nich je niekoľko prevádzkyschopných, niektoré sú obnovené len vzhľadovo, teda sú vo vystavovateľnom stave, ďalšie sa podrobujú náročným opravám a zvyšné čakajú, kým na nich príde rad a tiež budú opravené.

Pridaj komentár