Dátum: 29. mája 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Dopravný podnik avizuje od júla viaceré zmeny v MHD

Od pondelka 27. mája 2024 sa v bratislavskej MHD začal ozývať nový hlas a nové zvukové gongy. To pomôže k lepšej flexibilite pri vytváraní nových zvukov a Dopravný podnik Bratislava tak ešte viac zdokonalí svoj informačný systém.

Komu patril hlas, ktorý sme počuli v MHD doteraz?

Hlas, ktorý sa vo vozidlách DPB ozýval 23 rokov patrí bývalej redaktorke Slovenského rozhlasu Ľubici Tvarožkovej. Nahrávanie týchto hlásení však bolo pomerne náročné. Vždy sa musela kontrolovať tónina, rýchlosť ale napríklad aj nálada, ako sa nahrávalo. Každá nahrávka následne prechádzala úpravou ako odstránenie šumu či tichých miest. „Kvalitné a zrozumiteľné hlásenia sú pre nás veľmi dôležité. Na jednej strane je to jeden z prvých kontaktov so slovenčinou pre turistov, často ich však opakujú aj deti a mimoriadne nápomocné sú pre nevidiacich. Moderné technológie, ktoré sme sa rozhodli využívať, podčiarkujú svetové trendy, ktoré v dopravnom podniku sledujeme. Už teraz sme lídrom v informovaní cestujúcich na Slovensku a tieto nové hlásenia nás posunú ešte na ďalšiu úroveň. Verím, že nové hlásenia si naši cestujúci obľúbia a že spríjemnia prácu aj našim kolegom – vodičom,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava.

Aký hlas budeme počuť odteraz?

Dopravný podnik sa rozhodol po rokoch zmodernizovať nahrávanie hlásení prostredníctvom AI (artificial intelligence, pozn. red.), čo celý proces zjednoduší. Hlas bol vybraný testovaním rôznych softvérov, z ktorých bol vybraný ten, ktorý mal najlepšiu výslovnosť v slovenčine a angličtine. Technológia hlasu vytvoreného umelou inteligenciou umožní oveľa flexibilnejšie informovať cestujúcich napríklad o krátkodobých výlukách či iných zmenách. Nový hlas by mal cestujúcich zároveň upozorniť aj na opatrnosť pri vystupovaní na vybraných zastávkach či možnosti odloženia batožiny do regálov vo vozidlách, ktoré sú nimi vybavené. Do budúcna sa zase plánuje upustiť od používania hlásenia „nasleduje zastávka“ a nahradiť ho zrozumiteľným gongom. Nový hlas bratislavskej MHD zároveň hľadá svoje meno. Na sociálnych sieťach Dopravného podniku Bratislava ho môže ktokoľvek navrhnúť a následné hlasovanie rozhodne o víťazovi.

Pridaj komentár