Dátum: 20. marca 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
Úrad verejného zdravotníctva bezplatne otestuje vodu zo studní

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) pri príležitosti Svetového dňa vody bezplatne otestuje vo štvrtok 21. marca vzorky pitnej vody zo studní na dva vybrané ukazovatele – dusičnany a dusitany. Ako informuje hovorkyňa RÚVZ Bratislava Katarína Nosálová, vzorky budú testovať v čase od 8:00 do 11:30 alebo do naplnenia kapacity 200 vzoriek vo svojom akreditovanom laboratóriu.

„Záujemcovia o takýto rozbor môžu vzorku vodu zo studne priniesť v čistých fľašiach (od neochutenej minerálnej/stolovej vody) s objemom aspoň pol litra na RÚVZ Bratislava, Ružinovská 8,“ uviedla hovorkyňa s tým, že vzorku je potrebné odoberať v deň vyšetrenia. „Pred odberom vzorky nechajte vodu tiecť približne dve až tri minúty, aby sa odstránila všetka stojaca voda v potrubí,“ doplnila.


Svetový deň vody: BVS otestuje zadarmo vzorky vody z domácich studní

Svetový deň vody: BVS otestuje zadarmo vzorky vody z domácich studní

Akreditované laboratóriá Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) pri príležitosti Svetového dňa vody zadarmo otestujú prinesené vzorky vody z domácich studní na tvrdosť a obsah dusičnanov.


„Fľašu dostatočne prepláchnite odoberanou vodou, naplňte ju vzorkou vody a dobre uzavrite,“ spresnila Nosálová. Fľašu je možné označiť štítkom s údajmi o odbernom mieste s adresou na ktorej sa studňa nachádza. Výsledky rozborov budú zverejnené na budúci týždeň na webovej stránke RÚVZ podľa prideleného identifikačného čísla a tiež na sociálnej sieti RÚVZ.

RÚVZ Bratislava bude v tento deň poskytovať aj odborné poradenstvo zamerané na oblasť zdravotnej bezpečnosti a kvality pitnej vody zo studní, úpravy pitnej vody, ako aj o ďalších problémoch týkajúcich sa pitnej vody a jej významu pre zdravie človeka. „V prípade záujmu o vyšetrenie ďalších ukazovateľov pitnej vody bude možné dohodnúť si túto službu v rámci platených služieb RÚVZ Bratislava priamo u nás,“ doplnila hovorkyňa.

Viac informácií nájdete na stránkach RÚVZ

Pridaj komentár