Dátum: 14. júla 2023 Autor: Michal Motúz Komentáre: 2
TRAGÉDIA: Vo štvrtok v noci na dolnozemskej vodička zrazila chodca bez reflexných prvkov

Včera (13.07.2023) krátko po 22.30 hod došlo na Dolnozemskej ulici na úrovni zastávky MHD Ekonomická univerzita k zrážke vozidla zn. Fiat Punto a 38-ročného chodca.

Podľa informácii zverejnených na soc. sieti Polície SR, malo k nehode prísť krátko po 22.30 hod., kde chodec bez reflexných prvkov kročil do vozovky mimo priechodu pre chodcov. Následne ho zachytilo vozidlo značky Fiat. 38-ročného chodca rýchla záchranná služba previezla do najbližšej nemocnice. Zranený chodec po niekoľkých hodinách v nemocnici zraneniam podľahol.

Dychová skúška u vodičky vozidla Fiat bola s negatívnym výsledkom.  

Upozornenie od Polície SR

V súvislosti s uvedenou tragédiou Vám pripomíname, že chodci sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky, a preto je nosenie reflexného označenia za zníženej viditeľnosti, ako aj ich spôsob pohybu na priechodoch aj mimo nich nesmierne dôležitý.

❗ Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke má osobitné ustanovenia pre chodcov, ktoré hovoria nasledovné: 

  • Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, miesto na prechádzanie, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov a na mieste na prechádzanie sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd. Chodec je povinný umožniť električke plynulý prejazd.
  • Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť.
  • Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.

2 People reacted on this

  1. Tiež som za aby všetky bundy a pod. veci mali reflexné prvky! určite sa to dá zladiť tak aby to bolo aj pekné!

Pridaj komentár