Dátum: 14. mája 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Spílenie stromov v Horskom parku má na svedomí dodávateľ údržby zelene

Primátor Bratislavy Matúš Vallo v stredu informoval o neoprávnenom spílení 15 mladých dubov.

Spílenie mladých stromov v Horskom parku v Bratislave má na svedomí spoločnosť, ktorá pre mesto zabezpečuje údržbu zelene. Na sociálnej sieti to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo, ktorý v stredu večer informoval o neoprávnenom spílení 15 mladých dubov neznámym páchateľom a podaní trestného oznámenia. „Dodávateľ, ktorý pre mesto zabezpečuje údržbu zelene, nás ešte v stredu uisťoval, že ich spoločnosť s vypílením týchto stromov nič nemá. Táto informácia bola z jeho strany nekorektná,“ uviedol Vallo s tým, že dodávateľ mesto následne informoval, že jeho subdodávateľ pre arboristiku počas vykonávania komparatívnych a výchovných rezov odborne posúdil, že týchto 15 dubov odumrelo a po zime sa už neprebudia k rastu.


V Horskom parku niekto spílil 15 mladých dubov, ktoré vysadilo mesto

V Horskom parku niekto spílil 15 mladých dubov

Primátor Bratislavy Matúš Vallo je činom šokovaný, mesto podáva trestné oznámenie.


Podľa primátora to však neospravedlňuje ďalšie kroky zamestnancov subdodávateľa, keď sa rozhodli tieto stromy ihneď spíliť. „Pochybili v tom, že vopred neinformovali magistrát, ktorý musí najprv rozhodnúť o ďalšom postupe,“ upozornil Vallo. Odborníčka zo sekcie životného prostredia magistrátu preverila odstránené stromy a potvrdila, že ide o jedince, ktoré už nebolo možné zachrániť a ich výmena je namieste. „Nijako to ale neospravedlňuje postup, ktorý zvolil subdodávateľ. Namiesto toho, aby strom odstránili aj s koreňovým balom a ihneď ho nahradili novou sadenicou tak, ako to vyžadujú naše pravidlá, rozhodli sa strom spíliť,“ doplnil primátor.

Jediné pozitívum na celom prípade je podľa Valla to, že neboli odstránené zdravé stromy. „Dodávateľ nás už informoval, že na budúci týždeň nahradí odstránené stromy rovnakým druhom duba letného v rovnakých stanovištiach, samozrejme na vlastné náklady. Zároveň na vlastné náklady vykoná presvetľovacie orezy priľahlých veľkých stromov, ktoré pomôžu novým dubom lepšie sa uchytiť,“ skonštatoval primátor a dodal, že dodávateľ preškolí svoj personál tak, aby sa takáto situácia už neopakovala, a postupoval vždy striktne podľa našich pravidiel, ktoré jasne hovoria, že ak je nutné odumretý strom odstrániť, musí ihneď nasledovať výmena za nový zdravý kus. Vallo sa zároveň ospravedlnil za zbytočný rozruch, ktorý spôsobil obyvateľom aj štátnej polícii.

Pridaj komentár